Случајно се сретнале, па лудо се заљубиле: Естрадни бракови кои му пркосат на времето (ФОТО)

Покрај бројните турбулентни љубовни приказни, па дури и разводи, има и такви на сцената кои траат, а кои, се чини, ништо не мое да ги загрози. Некои веќе биле во брак еднаш или дури двапати, сè додека не пронајдоа вистинска среќа покрај своите музички партнери. Како и многу други млади луѓе, тие би тврделе дека тоа е љубов на прв поглед - и сега имаат доказ за тоа, по 20-30 години брак.

Лепа Брена и Слободан Боба Живојиновиќ се запознале на новогодишна ноќ, во 1988 година. Едно време, пејачката им ја опишала на локалните медиуми енергијата што ја чувствувале кога се сретнале „како момент кога ја запознала нејзината сродна душа“. Тогаш, според неа, „и се допаднала неговата спонтаност и искреност и знаела дека нема многу време за губење, бидејќи во тоа време нивните кариери беа во зенитот“.

- Се сеќавам, се запознавме по премиерата на првиот дел од филмот „Да водиме љубов“ во Домот на синдикатите. Не запозна Рака Ѓокиќ. Се сеќавам дека дадов интервју за „Илустрирана политика“ и дека Рака ме заклучи во канцеларија со новинар за да можеме да разговараме нормално - се сеќава Брена во една прилика за „Блиц жена“: Во одреден момент, Рака влезе со Боб и нè запозна. Се прегрнавме иако никогаш порано не се сретнавме, барем не во овој живот, но го почувствувавме она што не го доживуваат сите, убавината на состанокот и енергијата посилна од сè.

Парот го кажа судбоносното „да“ по четири години врска - на свадбата на деценијата во хотелот Интерконтинентал во Белград, на 7 декември 1991 година. Заедно, тие ги добија синовите Стефан и Виктор, додека Боб од неговиот прв брак го има и синот Филип.

Нејзината колешка Драгана Мирковиќ го запозна сегашниот сопруг Тони Бјелиќ на настап во Виена. Ги запознал менаџерот, а според податоците од неговата биографија, тој тогаш сфатил дека тоа е љубов на прв поглед. После година и пол врска на далечина, Драгана отишла кај Тони во Виена, одлучувајќи да започне заеднички живот со него. Бјелиќ, како што еднаш рече, долго време размислувал како да ја запроси, но на крајот тој и предложи да се омажи за него спонтано, додека тие стоеле на семафори и чекале во автомобилот да се отвори „зеленото светло“ . Останатото е историја.

Во брак, тие ги имаат ќерката Мануела и синот Марко.


Билјана Јевтиќ и Аца Илиќ се исто така една од најхармоничните брачни парови на естрадата. Двајцата никогаш не беа проследени со скандали, а врската ја започнале многу младиа. Пејачката честопати посочувала како за три децении заеднички живот - тие никогаш не се скарале. Тие се венчаа во септември 1989 година, а водителката Сузана Манчиќ беше кум на нивната венчавка. Заедно, тие го добија синот Иван.

- Триесет години брак и моите две најголеми љубови - напиша таа во октомври 2019 година.


Зорица Брунцлик и Мироjуб Аранѓеловиќ Кемиш ја започнале својата љубовна приказна по разводот на хармоникашот од колешката на Зорица, Весна Змијанац. Гостувајќи во „Гранд“, Зорица еднаш и рекла: „Ја сакам најмногу на светот, само затоа што се разведе од таков прекрасен човек и ми дозволи да ја запознаам големината на вистинската љубов.

Пред Кемиш, пејачката беше во брак двапати и има три деца.

Тие се запознале на работа, во Париз. Зорица во тоа време го чекала Кемиш во автомобилот, додека него го задржувале одредени убавици, пренесоа медиумите.


- Што правиш со мојот сопруг? А ти, хармониката во раце и тргнувај! Му реков во автомобилот: „Извини, колега, морав да го сторам тоа, бидејќи не е во ред да се чека“. За да се извади, Мироjуб реши да нè испрати на аеродромот следниот ден, затоа што требаше да се вратиме во Белград пред него - рече еднаш Зорица.

Заедно, тие ја добија ќерката Злата.


Љубовта кон Весна и Ѓоле Ѓогани, и покрај разликата во возраста, исто така се спротивставува на времето. „За нив“ е веќе две децении, додека танчерот порано беше со Слаѓа Делибашиќ, со која има и две ќерки. Со Весна ги доби ќерката Лора и синот Адријан.

Ја освои со „малку изневерување“, рече тој во една емисија - бидејќи таа го гледала само како деловен соработник и фронтмен на групата „Ѓогани“, а тој и рекол дека ќе мора да делат една соба на одредена посета затоа што сите други биле зафатени.


Извор.Фото: 24седам.рс

Плус фото: Инстаграм