Сочна и здрава торта со јаболка и портокал со темно чоколадо и бадеми: Без брашно и вештачки шеќери

Фото: Printscreen/youtube

Доколку размислувате да направите здрава торта, ова е рецептот за вас

Состојки:

5 јаболка

2 зрели банани

200 грама овесна каша

150 грама бадеми

2 лажици какао во прав

грст суво грозје

една лажичка прашок за пециво

една лажица мед

рендана кора од лимон и кора од портокал

една или две лажички цимет

сок од половина портокал и половина лимон

30 мл маслиново масло


Подготовка:

Јаболката исчистете ги и изрендајте ги. Изгмечете 2 зрели банани и измешајте ги со јаболка. Сомелете ги овесните снегулки, какаото и бадемите на сецко до текстурата на брашното. Добиената смеса соединете ја со јаболка и банана. Додадете ги преостанатите состојки во смесата (суво грозје, прашок за пециво, мед, кора од лимон и портокал, цимет, сок од лимон и портокал и маслиново масло).

Сè убаво измешајте и ставете во загреана рерна на 180-200 степени целзиусови 35-40 минути.

Кога ќе се испече веднаш ставете го преливот.

Прелив: Сок од половина портокал и лимон, 3-4 лажици мармалад од вишни или портокал, темно чоколадо и сечкани бадеми.

Исцедете ги сокот од портокал и лимон. Во сокот додадете го мармаладот ​​и измешајте. Намачкајте ја тортата во подебел слој. Потоа растопете 60гр црна чоколада, прелијте и премачкајте. Посипете со сечкани бадеми.


Извор: stil.kurir.rs

*пр-објава