Сок од лимон и ограничен шеќер: Деткос на организмот по Нова година

Дали сношти претеравте со алкохол? Ја поминавте ли новогодишната ноќ со премногу храна и повеќе чаши алкохол од дозволеното? Тогаш е време денеска да го исчитите телото со комплетен детокс. Еве неколку корисни совети: 

- Сок со цимет 

Денот започнете го со шолја топла вода. Потоа напијте се сок од лимон во кој ќе ставите малку цимет. 

- Земајте витамини

Денеска денот не би требало да ви помине без Б комплекс, витамин Ц, селен, магнезиум и цинк. 

- Пијте чаеви

Има луѓе кои се одлучуваат за детокс со билки, а тоа се чаеви од нане и од мајчина душица за кои е познато дека го смируваат организмот. 

- Лесна храна

Денеска јадете полесна храна. Тоа нека биде повеќе овошје и зеленчук, но само тогаш кога ќе почувствувате глад. Докажано е дека внесот на повеќе шеќер по ноќта помината под дејство на алкохол делуива позитивно на организмот. Дозволете си благо, но во умерени количини.

- Ментален одмор

Денеска поминете што повеќе време во кревет. Трудете се да се исклучите од интернет и помлаку време да поминете на социјалните мрежи. Легнете си рано и добро наспијте се. Веќе утре, закажете си масажа. 

.