Совршен десерт за слава или именден: Карамел бајадера по рецепт на македонската блогерка Мартина

Овој период од годината е време на домашни слави и имендени, токму затоа одлучивме да го споделиме со вас рецептот за „Карамел бајадера“ на Мартина, кој стана вирален и многу бргу достигна бројка од над 500.000 прегледи.

По објавата на Мартина - девојката која стои зад Инстаграм профилот Martina's cooking, многу наши познати дами се пофалија и на Стори покажаа дека и тие ја направиле Карамел бајадерата и истакнаа дека бргу се подготвува, но и дека е вкусна.

За подготовка на овој вирален рецепт потребни се следниве намирници:
-150 гр. карамели
-120 мл. млеко
-200 гр. мелени бисквити
-80 гр. лешници
-100 гр. путер


За глазура:
200 гр. чоколадо
4 лажици масло.

Целата постапка на подготовка погледнете ја во видеото подолу:Фото: Архива Женски магазин/Инстаграм - Martina's cooking

Видео: Инстаграм - Martina's cooking

Можеби ќе ве интересира:

Нејзиниот рецепт го видоа 8 милиони: Македонката Мартина за успехот и почетоците на блогот за храна