Старинска торта од ореви која потсетува на детството: Нашите баби го знаеја само овој рецепт и нѝ беше најдобар

Фото: Printscreen/youtube

Најдобра торта е онаа која е направена по старински рецепт, чија најважна состојка се оревите

Состојки за кора:

6 јајца

200 грама шеќер

150 грама ореви


100 грама брашно

2 лажици презла

Состојки за филот:

2 јајца

200 мл млеко

30 грама брашно

250 грама путер

200 грама шеќер во прав

200 грама ореви

10-20 мл рум

Декорација: сечкани ореви

Подготовка: Јајцата, шеќерот, оревите, брашното и презлата се матат, па се печат две кори.

Во млекото се матат јајцата и се варат како пудинг, се додава брашното и кога ќе се олади во смесата се матат путерот и шеќерот, а потоа и оревите.

Нафилувајте и декорирајте со ореви.


*пр-објава

Извор: stil.kurir.rs