Стил на денот: Модно дефиле на денот на инаугурацијата во САД

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, официјално ја презеде функцијата, како 46-ти претседател на оваа земја.

На неговата инаугурација присуствуваа неговата сопруга и семејството, новиот американски потпретседател Камала Харис, кој исто така положи заклетва, поранешниот претседател Барак Обама со неговата сопруга Мишел, поранешниот претседател Бил Клинтон со неговата сопруга Хилари и многу други познати личности.

Церемонијата беше проследена со настапите на пејачката Лејди Гага, која ја отпеа националната химна и беше придружена со громогласен аплауз и настап на Џнифер Лопез, која настапи по инаугурацијата со песната „Оваа земја е твоја земја“.

Славните дами, на овој ден се појавија во многу соодветни и импресивни стајлинзи, и не можевме да не забележиме дека огромното мнозинство се одлучи за еднобојни стајлинзи во интензивни бои.

Џил Бајден се одлучи за азурно сина, 

фото:Jonathan Ernst-Pool/Getty Images

Камала Харис беше во виолетова боја.

фoтo:AP

Хилари Клинтон се одлучи за слична, виолетова боја. 

фото:profimedia

додека Мишел Обама за својот стајлинг одбра бургунди нијанса.

фото:instagram/rafinery29

Особено емотивнa беше Џеј Ло

фото:profimedia

тaa настапи во бело од глава до петици и за малку ќе заплачеше по песната што ја изведе и беше фотографирана при страствен бакнеж со нејзиниот партнер Алекс Родригез.

Лејди Гага потполно го привлече вниманието со стајлинг на модерна принцеза, комбинирајќи црно и црвено со златни детали.

(ФОТО) Боја што симболизира доверба и стабилност: Модниот избор на Џил Бајден на инаугуриацијата

извор:stil.kurir.rs