Сто пати подобро од јогурт: Доктор Перишиќ тврди дека овој „вкусен“ пијалак е пробиотска бомба

Има антиинфективни и антиалергиски својства и поволно метаболичко дејство, ова треба да биде првиот напиток наутро

Сигурно досега сте виделе цикорија во природа. Станува збор за прекрасни цветови со специфична сина боја кои растат по ливадите како плевел. Неговиот корен е најбогат со здрави материи. Неговиот вкус е најмногу сличен на кафето, иако не содржи кофеин. Цикоријата е лековита, полна со витамини и е одлична за исхраната на дијабетичарите. Како сè влијае на здравјето и зошто треба да пиеме пијалак направен од ова растение три пати на ден, објасни д-р Воислав Перишиќ во „Утро“ на Прва.

„Овој пијалак е утринска доза на пробиотици. Цикоријата содржи капитален пробиотик наречен инулин. Преку хемиската деградација, таа ослободува активни соединенија кои влијаат токму на проблемите на кои добро делува цикоријата. Инулинот е активен пробиотик. Ова треба да им се дава на децата наутро наместо млеко. Има антиинфективни и антиалергиски својства и поволно метаболичко дејство, ова треба да биде првиот напиток што го пиете наутро. Подобар е од пробиотски јогурт, знам за што зборувам“ изјави д-р Перишиќ. 

Кога ќе се подготви овој пијалак, потребно е да отстои половина час пред да се конзумира.

„Ставете две лажици цикорија во прав, 4 децилитри вода, можете да додадете малку бел шеќер по вкус и измешајте. Додадете топло млеко, малку зовријте и оставете ја цикоријата да се соедини. По половина час можете да го пиете. Ова е капитален пробиотик за панкреас и дијабетес. На сите им советувам да го пијат во зимските месеци, лесно се наоѓа. Цикоријата е богатство за организмот, одлична замена за обично кафе“, изјави д-р Перишиќ.

Секој што сака може да го измеша ова растение со кафе.

„Французите прават гурмански кафиња, ставаат 30 проценти кафе плус цикорија. Се меша и со кафе, за да се добие стимулирачки ефект на мозокот, а притоа е и пробиотик. Ова е одлично за децата, мој совет до сите родители е да им го дадат на своите деца. Исто така, хемиските соединенија влијаат ензимот во црниот дроб да биде помал. Црниот дроб создава помалку холестерол и ги разградува липидите. Пијте три шолји дневно, но бремените и доилките треба да го избегнуваат", вели др. Перишиќ, посочувајќи дека екстрактот од цикорија е поврзан со намалување на растот на туморот.


Фото: Printscreen

„Оваа туршија не е здрава и полна е со хемикалии“: Д-р Перишиќ шокира со тврдењето за омилениот зеленчук на многу Македонци