Супер резултати: Диетата со која Маргарет Тачер изгуби 10 килограми за 4 недели

Легендарна англиска диета која на многумина им помогна да намалат вишок килограми

Режимот на исхрана на Маргарет Тачер е една од најпопуларните диети и дава одлични резултати минус10 килограми за 4 недели.
Се верува дека оваа диета базирана на јајца ја развиле нутриционистите од познатата американска клиника Мајо, специјално за Маргарет Тачер.

Оваа диета се заснова на комбинација на производи, а основата на овој начин на исхрана е јајца и цитрусно овошје. Оваа комбинација овозможува ефикасно согорување на маснотиите за кратко време, без последици по телото.

7 правила на диетата на Маргарет Тачер:

1. Ручекот и вечерата можат да се променат.

2. Ако точната количина не е одредена, тогаш тој производ може да се јаде во количина што ви одговара.

3. Јајцата може да бидат делумно или целосно заменети со сирење.

4. Може да се користат слати, но без засладувачи.

5. Јадете многу овошје и пијте многу вода.

6. Не јадете пред да се чувствувате гладни.

7. Намалете ја количината на сол на минимум, заменете ја со други зачини.Забранети производи:

Јагнешко и свинско месо;
Банани, урми, манго, смокви, грозје;
Компири, пченка;
Млеко, крем сирење;
Животински масти, маргарин и путер;
Масни супи;
Тестенини и колачи;
Шеќер;
Алкохол.

Оваа диета не е погодна за оние кои се алергични на одредена храна; страдаат од проблеми со срцето; ако имаат проблеми со бубрезите и не е погодна з абремени жени. Пред да започнете со оваа диета, консултирајте се со доктор!

За да остане во форма, железната дама се придржувала на оваа диета 28 дена.Првата недела

Појадокот е ист секој ден: 1-2 варени јајца; 1 грејпфрут; чај или кафе без шеќер.

Прв ден:
Ручек: јаболко, круша и половина портокал.

Вечера: 400 грама говедско месо.

Вториот ден:
Ручек: печени пилешки гради, салата со сок од лимон.

Вечера: 2 варени јајца, свежа салата од краставици; половина грејпфрут; 1 парче двопек.

Трет ден:
Ручек: Салата со нискомаслено сирење и домат, свеж магдонос и 1 парче двопек.

Вечера: Варено месо со билки и сенф, зелка, морков и салата од лимон.

Четврти ден:
Ручек: овошна салата со јогурт со нискамаленост.

Вечера: печено пилешко со куркума и коријандер, домат и краставица салата со целер.

Петти ден:
Ручек: 2 варени јајца, салата од варени моркови и зелен грашок зачинети со сос од соја.

Вечера: печена риба, салата со грејпфрут и јаглика.

Шести ден:
Ручек: смуди со вода.

Вечера: варено говедско месо со салата од краставица и копар.

Седми ден:
Ручек: варено пилешко, салата од домати со босилек.

Вечера: печени пиперки со лук и билки, едно парче двопек.Втора недела:

Појадокот се повторува во текот на целата недела: 1-2 варени јајца, грејпфрут, незасладен чај или кафе.

Ден 1:
Ручек: печено говедско месо со свеж зеленчук

Вечера: 2 варени јајца и грејпфрут.

Ден 2:
Ручек: печени пилешки гради со пиперка или морков.

Вечера: 2 варени јајца, 1 портокал.

Ден 3:
Ручек - печено говедско месо со салата од зелка, краставица и билки.

Вечера: 2 варени јајца и 3 мандарини.

Ден 4:
Ручек: 2 варени јајца, салата од фета сирење со билки, парени тиквички и моркови.

Вечера: 2 варени јајца, 1 портокал.

Ден 5:
Ручек - печена риба со лимон и рузмарин

Вечера: 2 варени јајца, 1 грејпфрут.

Ден 6:
Ручек: варено пилешко, салата од домати со пиперки, 1 портокал.

Вечера: 1 варено јајце, овошна салата со грејпфрут, јогурт со нискамасленост.

Ден 7:
Ручек: печено пилешко со домати, тиквички, лук и билки, 1 портокал.

Вечера: 2 варени јајца, свежа салата од краставици со целер.Трета недела:

Појадокот е ист: 2 варени јајца и грејпфрут.

1 ден:
Само овошје е дозволено цел ден.

Ден 2:
Можете да јадете само варен или зеленчук на скара цел ден.

Ден 3:
Само овошје и зеленчук се јаде цел ден

Ден 4:
4 мали оброци што се состојат од пржена или зготвена риба, зелена салата, варен или печен зеленчук.

Ден 5:
Печено или варено месо, свеж или варен зеленчук. Сите производи мора да бидат поделени на 4 еднакви порции што ќе ги јадете во текот на денот.

Ден 6 и 7:
Најтешки денови од овој режим на исхрана 1 овошје кога се чувствувате гладни.Четврта недела

Дозволените намирници треба да се јадат во 5 до 6 оброци на ден во помали количини. Забрането е додавање на недозволени намирници.

Следете ја диетата според наведениот редослед и ќе изгубите над 10 килограми за 4 недели.

Извор: stil.kurir.rs

Трагичната љубов на Мерил Стрип: Се бореше како лавица за него до самиот крај, умирајќи ѝ рече „ добро е ..“