Вакцина против Ковид-19: Едни тестираат, други престануваат со тестирање, еве зошто

Германската компанија Јансен Килаг доби дозвола да тестира можна вакцина против коронавирус на голем број пациенти. Во исто време, тестирањето на вакцината од страна на британската компанија Астра Зенека беше прекинато.

Германскиот институт Пол Ерлих (ПЕИ) го одобри почетокот на втората фаза на тестирање на вакцината против коронавирус за компанијата Јансен Килаг од Нојс. По првата фаза на тестирање на мал број луѓе поминато без негативни несакани ефекти, во втората фаза, можната вакцина ќе се тестира на стотици луѓе.

Институтот Пол Ерлих, со седиште во Ланген во централна Германија, е одговорен за издавање лиценци за клинички студии, како и за проценка на добиените резултати и издавање лиценци за употреба на вакцини во Германија. Вакцината Јансен Килаг е таканаречена векторска вакцина. Содржи вирус кој не е опасен за луѓето, но кој е модифициран за да спречи човечка инфекција со коронавирус.

Во исто време, тестирањето на вакцината на британско-шведскиот фармацевтски концерн „Астра Зенека“ беше прекинато, тестирањето беше во третата, последна фаза. Причината за стопирањето на тестирањето било што еден пациент развил здравствени проблеми. Не е наведено каде е пациентот, ниту кои се проблемите, но здравствениот портал „Stat News“, повикувајќи се на еден претставник на компанијата, пишува за „тешки несакани ефекти“.

Тестирање на десетици илјади луѓе

Привремената суспензија на студијата е рутинска мерка во вакви случаи, објави фармацевтскиот концерн. Независни експерти сега мора да утврдат дали здравствените проблеми на лицето се поврзани со тестираната вакцина. Додека не се утврди тоа, вакцината повеќе нема да се дава на никого и ќе се набљудуваат сите лица кои веќе ја примиле. Фармацевскиот концерн се надева дека инспекцијата ќе се заврши брзо, а тестирањето ќе продолжи наскоро.

Тоа е вакцината AZD1222 развиена од концернот Astra Zeneca заедно со Универзитетот во Оксфорд. Вакцината влезе во третата фаза на тестирање, таа беше спроведена во Велика Британија, Бразил и Јужноафриканската Република и во нејзиното тестирање требаше да се вклучат десетици илјади луѓе кои доброволно се согласија на тоа.

Astra Zeneka е една од деветте водечки фармацевтски концерни кога станува збор за развој на вакцини - заедно со „Pfizer“, „Johnson & Johnson“, „Modern“, „Novavax“, „Sanofi“, „BioNTech“ и '„GlaxoSmithKline''. Тие вчера ветија дека ќе ги почитуваат сите научни, безбедносни и други стандарди за експериментални вакцини - и покрај политичкиот притисок да се развие вакцината што е можно поскоро за да се запре пандемијата на коронавирус.

Вакцина пред изборите во САД?

Невообичаениот потег се појави кога се појави сомнеж дека САД можат да добијат лиценца за употреба на вакцина против коронавирус пред претседателските избори на 3 ноември, без доволно тестирање. Претседателот на САД, Доналд Трамп, во повеќе наврати објави дека граѓаните на САД ќе се вакцинираат до крајот на годината, можеби дури и пред изборите.

Во моментов во светот има неколку експериментални вакцини во третата фаза на тестирање. Во САД, тоа обично вклучува тестирање на околу 30.000 луѓе. Според истакнати американски експерти, до крајот на годината би можело да се знае дали некоја од овие вакцини е доволно ефикасна. Имунологот Ентони Фаучи, кој исто така ја советува Белата куќа, смета дека САД ќе направат вакцина против коронавирус на почетокот на следната година.


Можеби ќе ве интересира:

Вирусолог Ана Глигиќ: Коронавирусот не е овде од „вчера“, многу работи се ЧУДНИ!