Гледаат како опишува вбризгување на 600 кубика во градите: Што ќе биде со девојчињата кои ја слушаат Зорана, прашува Јована Кежански

„Медиумите пренесоа многу „важни“ вести дека на модната блогерка Зорана, досега ѝ се исплатија  по втор пат ставените силиконски импланти во градите затоа што неодамна отпатувала во Мајами со десет куфери полни со костими за капење и фустани со припиени кроеви од разни брендови, за што зема по неколку илјади евра од реклама.

Јас одам да ја извадам бенката и десет вечери пред тоа не ги затворам очите, преплавена сум со пот, а камоли да се фрлам доброволно под хируршкиот нож, да носам завои, да префрлам дел од себеси од задникот до дел од себе на лицето или нешто друго за да бидам поубава и тогаш би можела да бидам толку пластично убава за да рекламирам брендови кои, ако не пари, ќе ми дозволат да патувам низ Мајами и да ја носам нивната облека.

Звучи убаво, пријатно, луксузно, целиот тој сатен меѓу голи бутови, шампањ, куче дрогирано со средства за смирување за да не се поигрува додека прави селфи (дали сте го слушнале Зоранах му дава на своето куче малку средства за смирување затоа што ја нервира кога лае), па случајно ги покажува новите гради.

Се плашам дека девојките ќе го разберат ова како професија на иднината за која е потребно „само“ да бидат убави, витки, со поголеми усти, поголеми гради, потесен струк, со нужно дрогирано куче, Померанец пожелно.

Затоа, сè што се бара од нив е да бидат убави и да носат убава облека. Тие не треба да зборуваат - а да се појават насекаде, мораат. Но, треба да биде луксузно насекаде.

Навистина звучи прекрасно. Добивате следбеници и привилегии, а сè што се бара од вас е да уживате толку убаво каде што ви плаќаат сè. Добивате партали, чевли, козметика, посетувате хотели, јадете кавијар, уживате во морето, бањите ... и само треба да бидете убави.

Секогаш убава и згодна. Секогаш многу убава. Убава. Убава. Убава. Само убава и згодна. Само убава. Само убава.
...

Драги мои девојки, чувајте го вашиот блед тен, оставете ја кожата да биде здрава, а не затемнета; вашите гради нека бидат точно такви какви што се, секој може да има тркалезни совршени топчиња за неколку илјади евра, со можни компликации; одете под нож само кога станува збор за вашиот живот, не заради фактот дека „конечно“ ќе можете да носите фустан со деколте; важно е што вели устата, а не колку е наполнета или тенка; важно е да инвестирате во знаење (тоа е трајна самодоверба) сè друго се распаѓа со текот на времето и пластиката не може да ја реши работата; така што сè што можеби изгледа зачудувачки и едноставно претежно не е. Барем не на долг рок.

Нема пари за кои би се откажала од млитавите гради со кои го доев своето дете, нема пари за кои би легнала под нож, би носела завои, нема пари за кои јас постојано би чувствувала притисок за тоа дали сум доволно убава.

… Дали добро застанав пред камерата, дали ја зафрлив главата назад доволно… истетовирај ги веѓите, наполни ја устата, крени ги градите, не јади - ослаби, крени го задникот, затемни ја кожата, стави нокти, стави филери во моето лице, инјектирај, што и да е, дај затегни го вратот, побели ги забите, нека ти порасне косата, стави ја ногата овде и главата таму, да направиш добро селфи, да дадеш гол на снег...

И не сум загрижена за Зорана, туку бројот од 845.000 следбеници, претежно девојчиња, а таа недвосмислено кажува дека поради некоја причина им е интересна и поради некоја причина ги исполнува нивните убави глави со нејзините детални приказни за операцијата на силиконски импланти, што повторно значи дека тие растат со погрешна идеја за убавината, за животот, за заработката, за успехот, а тоа е кога имаат најмногу проблеми со прифаќање на сопственото тело.“

извор - колумна на  Јована Кежански / luftika.rs

Може да ве интересира:

-(ФОТО) Фудбалерот Бобан Николов во врска со најпознатата српска инфлуенсерка Зоранах

-
На Александра ѝ отсранија бенка од главата: Редовното испитување заврши со итна интервенција

-Ние сме будали: Текст на Ведрана Рудан што треба да го прочитаат сите жени

-Ведрана Рудан: Во мое време жените имаа право на целулит и старост

-(ФОТО) Девојки кои немале самодоверба го покажуваат лицето без филтри: Ги рушат денешните стандарди за убавина