Ведрана Рудан: Во мое време жените имаа право на целулит и старост

Познатата писателка и сатиричарка од Ријека, Ведрана Рудан на својот блог „Рудан инфо“ објави колумна, каде сурово искрена на ироничен и сатиричен начин пишува за изместените вредности и идеали кон и на жените во денешниот свет.

Нејзината колумна ви ја пренесуваме во целост:

„Кога станавме субјект?

Во мое време, тоа беше пред педесет години, жените го шетаа светот полугол, градниците не беа во мода, тие имаа право на целулит и старост.

Се капевме без костим, на јавна плажа и никој не ги покруваше очите на малите деца, бевме човечки суштества, не предмети. 

Денес? Денес случајно прочитав како портпаролката на еден фудбалски клуб стана „Жешка Беба“.

Покрај неа полугола седеше целосно облечен маж и свесно се насмевна. Сопственикот на порталот го привлече вниманието на читателите кон нејзините фотографии во бикини. И навистина, на Инстаграм, Беба е уште “пожешка“.

Сигурен сум дека Беба го разбира фудбалот. Се прашувам дали Беба ја доби работата затоа што ја знае работата или затоа што е „жешка“? Одговорот нема да го дознаеме. Секоја жена која треба да застане пред новинарите денес, на која било тема се очекува да биде „жешка“.

Јас се збунив и напишав, освен кога станува збор за коронавирусот... Да, интересно, кога станува збор за ковид-19, жената не мора да биде „жешка“, напротив, ако е „жешка“ на некој начин, мислам на убавата српска лекаркса - епидемиолог Дарија Кисиќ- Тепавчевиќ, тоа може да биде минус за неа.

Денешните мажи и некои жени мислат дека изгледот го исклучува умот. Затоа Србите едвај се навикнати на тоа дека г-ѓа Кисиќ-Тепавчевиќ е паметна.

Јадни сме ние жените. Ако не сте „жешки“, кој ве е**, ако сте „жешки“ и сте во сериозна работа, треба да бидете зае*ани. Има место за жените на „сериозни“ работни позиции, но тогаш тие мораат да се покријат со чадор затоа што големината на градите, е поврзана со „жештина“, што е неприфатливо во сериозен, машки свет.

Амбициозните жени, особено оние во шоубизнисот, брзо ја научија својата лекција. Секој што не размислува да ги открие не само нивните сензуално полни усни кон фотографите никогаш нема да стане „sвезда“.

Затоа секоја пејачка, ТВ новинар, портпарол, актерка која држи до себеси носи вештачки гради, усни, задник, трепки, веѓи. На Инстаграм, сиротата го поминува сето тоа преку филтри, ефекти кои ги бришат и оние брчки што не ги изела хијалуронската киселина.

Нивните гради секогаш се петка, половината им е потенка од пилешки врат, нивниот задник мора да биде со големина на огромна лубеница која не расте никаде.

Жените кои се вклучени во јавна работа не смеат да бидат постари од триесет и пет, дури и кога сите знаеме дека тие достигнаа седумдесетгодишна возраст. Нашата пејачка, позната по тоа дека му „пеела на Тито“, постојано ги покажува своите млади гради и вели дека додворувачите ја прогонуваат почесто од „за време на Тито“.

Во исто време, 70-годишниот Здравко Чолиќ, закопчан до грлото, „убива“ со својот глас на ист начин како „за време на Тито“.

Дали жените се сами виновни што мораат да изгледат како к**** за да влезат во сериозна работа? Не, не се. Ние едноставно живееме во време кога жените никогаш не биле на подолно место.

Од рана возраст, тие се продаваат во приказната дека се леќи во боја на небо, планина од вештачка коса, бедра без целулит, или во спротивно се НИШТО.

Дали треба да се бориме против тоа? Како? Кој? Таканаречените „паметни“ жени, писатели, доктори, спортисти, политичари, жени кои својот живот го вложиле во своите кариери со учење и напорно работење, знаат дека не вреди ако не се покажат на Инстаграм на балконот со голи, пластични гради, гледајќи во далечината со очи покриени со трепки кои се подолги од кучешката коса.

На денешните жени би можеле да им помогнат модерните, моќни мажи. Но, не им паѓа на памет. За нив, жените се кукли со краток рок на траење. Очигледно ... И тие сè повеќе ги преминуваат праговите на клиниките во потрага по вишок коса на главата и задник без вишок масни наслаги.

Веста дека Дејвид Бекам е ќелав, посилно оддекна во јавноста, отколку што ќе се случеше ако кажеа дека е пронајдена вакцина за коронавирусот.

Жените со надуен задник сакаат да привлечат мажи со вовлечени задници. Конечно, живееме во свет каде жените и мажите се еднакви.

Ако тоа што го слушаме се мажи? Ако она што го гледаме се жени?“ 

извор: rudan.info