Вечно ќе му е благодарна на еден светец: Сека Алексиќ раскажа како успеала да забремени и да стане мајка по седумгодишна борба за потомство

Познатата пејачка, која е една од оние кои често и со задоволство зборуваат за својата вера, никогаш не криеше дека не можела да остане во блажена состојба лесно, а сега раскажа што претходело на нејзината бременост.

Фолк sвездата Сека Алексиќ е голем христијанин и постојано зборува за важноста на религијата во нејзиниот живот и животот на семејството што го изгради со Вељко.

Двојката, која е заедно со години, не ја криеше својата борба за потомство, а Сека постојано истакнуваше дека нејзината вера е многу важна во процесот да стане мајка. Сега откри што претходело на нејзината бременост.

- Отец Аца го донесе маслото од Свети Нектариј и изрази желба да ни го даде. Ни објаснија како се користи и после тоа забременив - објасни Сека.

Откако го добија синот Јаков, на свет дојде и малиот Joван. Двојката планираше да го именува другиот син Исак, но бидејќи се роди на Свети Јован, тие се премислија.

- Планиравме да го наречеме поинаку, но волја на светецот беше да се роди со име, тоа е многу убаво - рече Сека во емисијата „Ексклузив“.

Како што зборуваше пејачката и претходно, нејзините соништа за мајчинство траеја седум години.

- Седум години буквално се молев да ги добијам. Колку и да сум уморна, за нив секогаш ќе бидам насмеана, весела и среќна - откри таа во емисијата „Кец на единаесет“ минатата година.

извор:GLOSSY

Ѕид со икони, гардеробер колку цела соба: Ѕирнете во бајковитиот дом на Сека Алексиќ