Започнете го денот со овие здрави и вкусни закуски за да добиете енергија

Ако сакате да бидете во форма и да не се грижите за вишокот килограми, треба да ги замените нездравите закуски со здрави. Не е важно дали сте дома, на работа или на факултет, не помислувајте да посегнете кон спакуваната и ужасно калорична храна. Подгответе здрава исхрана со квалитетни производи кои ќе ви дадат многу енергија. Во следните редови, ќе прочитате 7 здрави производи со кои да го подготвите појадокот.

  • Бадеми и урми - Тегла со неколку бадеми и урми што може да ја чувате во ташна или на работа, секогаш е добра одлука. Бадемите даваат протеини и здрави масти, а урмите ги задоволуваат потребите на шеќер. Овие производи се екстремно здрави, но, тие исто така содржат многу калории, па бидете внимателни да не претерате.
  • Овесни снегулки - Вашите потреби ќе бидат задоволни ако го изберете овој појадок богат со влакна. За да стане уште поздрав и вкусен, додадете малку цимет и сурови ореви.
  • Туна - Ако немате време да подготвувате мени за исхрана секој ден, направете конзервирана туна во сопствен сос. Таа е богата со омега-3 масни киселини, протеини и здрави масти.
  • Зеленчук и хумус - Зеленчукот е најздравиот и најдобриот избор, а хумусот служи како одличен извор на зачини и протеини. Ве советуваме да не претерувате со брокула, карфиол и морков, бидејќи имаат малку калории.
  • Смокви и црна чоколада - Дали уживате во нешто слатко? Смоквите во комбинација со црна чоколада ќе ги задоволат вашите потреби за 100%. Смоквите се крајно хранливи и имаат многу здравствени придобивки. Содржат железо, антиоксиданти и калиум, а од чоколадо, изберете го она кое содржи најмалку 70% какао.
  • Јогурт и мали плодови – јогуртот кој е богат со протеини станува уште поубав ако му додадете бобинки. Ние препорачуваме малини, бидејќи тие содржат голема количина на влакна во споредба со другите плодови.
  • Свеж сок или смути - Свежо исцеден овошен сок е секогаш одличен избор за појадок. Повеќето здрави продавници нудат одличен избор, но ако немате во близина, можете да си подготвите сами наутро дома.