Живка со шлеперот ја пропатува цела Европа: Мајка, домаќинка, сопруга, шофер, жена пред која мажите „симнуваат капа“

„Возев камион со церада, тешко беше кога се замрзнуваше во минусни температури, а требаше да товараш или истовариш роба, а ништо не беше полесно дури и кога беше топло“

Работата на камионџија, која е исклучително тешка и напорна, до неодамна беше резервирана исклучиво за претставниците на посилниот пол. Сепак, времињата се менуваат, па сега можете да видите некои жени во кабините и зад воланот на големите товарни шлепери.

Живка од Чачак е токму една од тие бестрашни дами. Оваа необична дама ги остава без зборови многубројните колеги кога секојдневно превезува над 100 тони камен, кој се поставува на трасата на автопатот Прељина - Пожега.

- На сите им е чудно кога ќе видат жена зад воланот на тежок камион, но јас не се плашам бидејќи возам долго време. Не беше лесно на самиот почеток, но жив човек се навикнува на се. Патував низ цела Европа на големи тркала. „Возев камион со церада, тешко беше кога се замрзнуваше во минусни температури, а требаше да товараш или истовариш роба, а ништо не беше полесно дури и кога беше топло“ , изјави Живка за РИНА.

Оваа способна Чачанка долги години работела како шофер во фабрика за облека, па често се случувало и ноќе да спие во кабината. Без страв и паника, таа професионално ја завршила секоја задача што и била поставена.

-Тогаш превезував роба од Горњи Милановац, каде поради паузи и гужви на границите поминав сама и до петнаесет дена. Се плашев како ќе издржам, но на крајот се изборив со себе и успеав. Се случуваше да ми пукне гума, која сама ја сменив, но фала богу, во кое друштво и да бев, имав колеги кои секогаш доаѓаа да помогнат - изјави таа.

Живка ги руши сите предрасуди кога станува збор за каква било поделба на машки и женски работни места. Половина од животот го поминала како возач на камион, возејќи од Данска до Македонија и сè до Шпанија. Работниот ден ѝ започнува во зори, а завршува во самрак, кога излегува од кабината на шлеперот, ги остава клучевите и се префрла на друга, уште поважна работа - мајка, сопруга и домаќинка.

- Се може да се постигне, еве јас сум доказ дека жените се еднакви на многу работни места. Мојата сегашна постојана траса на дневна основа е од Јелен Дол, преку Овчарско-Кабларска клисура до кампот во Лучани, каде што се истоварува материјалот што треба да се вгради во трасата на идниот автопат“, рече таа.

На истата работа, нејзиниот сопруг, со кого работи рамо до рамо, и дава целосна поддршка. Посилната половина на оваа жена не штедеше комплименти за оваа вредна жена која постигнува се.

- Не дека е моја, но е многу способна, и успева да постигне се. Ја сака оваа работа, верувале или не, таа ги извршува домашните работи затоа што е вредна домаќинка и мајка и секогаш наоѓа слободно време, па можеме многу да планираме, изјави сопругот на Живка, Горан.

Оваа жена успеала во намерата, ги воспитувала своите деца, ги повела на вистинскиот пат, а покрај тоа се занимава и со работа која многу ја сака во животот.

Извор: Ало рс

Фото: кам бус