Знаци кои укажуваат дека внесувате премалку калории со диетата за слабеење

Кога се појавуваат физички симптоми, веројатно телото страда

Слабеењето се постигнува со многу различни методи. Еден од најстарите и најдобро проверени методи за губење на тежината е внимателното броење на калории и нивното ограничување, да одговараат на потрошувачката на енергија. За да има намалување на телесната тежина, потребно е калориите што ги јадеме да бидат помалку од оние што ги трошиме. Така, не се ограничува разновидноста на внесените хранливи материи, што на долг рок има здравствени ефекти врз организмот.

Голем број на современи режими на исхрана се спротивставуваат на овој метод, тие најчесто вклучуваТ доживување на одредена количина глад, особено ако сме навикнати да јадеме повеќе од 2.000 или 3.000 калории, и мора да ги намалиме на пример на половина. Затоа, диетите како што се кето диетата, диетите со малку јаглехидрати и диета богата со масти се во мода, кои се потпираат на исклучување на цели групи макронутриенти кои се од витално значење за здравјето, но благодарение на нивната елиминација, дозволена е пообилна исхрана. Мислењата на нутриционистите се различни за здравствените придобивки на овие режими на долг рок.

Постојат најразлични начини за губење на тежината. Ако сте избрале да броите калории и да ги следите нивните количини и квалитет, мора да бидете внимателни да не одите во друга крајност - премногу низок внес на калории за да го ставите телото на тест и стрес. Овој стрес може да ги покаже своите симптоми.

Еве кои се знаците дека земате премногу малку калории во вашата диета за слабеење?


Се чувствувате гладни цело време

На почетокот на нискокалорична диета, нормално е да се чувствувате гладни бидејќи телото се прилагодува на новиот начин на исхрана. Меѓутоа, ако ова продолжи и се чувствувате исцрпени, без енергија и постојано гладни, веројатно внесувате премногу малку калории. Размислете дали вашите навики и физичката активност сугерираат зголемување на внесот на калории. Прегледајте го типот на калории што ги консумирате. Можеби ќе треба да додадете калории за да не предизвикате вашето тело да стане крајно исцрпено.


Чувствувате вртоглавица

Недостатокот на калории влијае на мозокот. Мозокот „јаде“ главно јаглехидрати, но и масти и протеини. Тоа е причината зошто разновидна диета со доволно калории е важна за мозокот. Уште поважно е ако поинтензивно се движите и согорувате голем дел од калориите. Тогаш мозокот страда. Другите ткива во телото исто така страдаат од недостаток на хранливи материи. Ако забележите вртоглавица и губење на концентрацијата, останување без свест, ова може да се должи на исцрпеност поради премногу малку калории во диетата што ја држите.


Не можете да се справите со физичката активност

Ако вашето тело е исцрпено поради премногу мал внес на калории, а се форсирате со интензивно вежбање, не е случајно што не можете да се справите. За да можат мускулите и телото да бидат еластични, потребни се доволен број калории, но без да го надминат лимитот во кој се топат маснотиите.


Имате запек

Запекот е симптом. Тоа е индикатор за проблем во дигестивниот систем. Никогаш не е основната причина за проблемот, туку последица на тоа. Ако имате запек и други проблеми со дигестивниот систем, размислете дали вашата причина е диетата што ја држите. Премалиот внес на калории може да предизвика запек затоа што ја спречува работата и активните движења на цревата.

Извор: az.jenata.bg

Диета со таратур: Ако ја започнете сега до крајот на јуни ќе изгледате одлично