Зошто да користите хидроген: Уништува вируси и настинки, убива бактерии

Водород пероксид или хидроген е одличен за дезинфекција на помали повреди, каде што треба брзо да ја отстраните нечистотијата од раната и да престане крварењето

Ние ви нудиме уште 26 феноменални совети за користење на хидрогенот:

1. Уништување вируси: 3 капки хидроген во секое уво и нема настинки. 

2. Уништување пестициди: кога ќе го миете зеленчукот и овошјето, додајте 60 мл хидроген во 700 мл вода, па во тој раствор измијте го овошјето и зеленчукот.

3. Уништување бактерии: додајте 0,5 литри хидроген во 3,5 литри вода и испрскајте во воздух за да ги убиете бактериите во воздухот.

4. Избелување заби: се мешаат 2 лажици вода и 1 лажица хидроген, па се плакне устата со овој раствор после миење заби.

5. Избелување нокти: потопете ги ноктите во хидроген.

6. Осветлување на косата: користете хидроген како додаток во бојата или шампонот.

7. Прамени: влажната коса испрскајте ја со хидроген, оставете го малку да дејствува, па измијте ја.

8. Отстранување нечистотии: додајте 250 мл 35% хидроген во када, а кога ќе се избањате, истуширајте се под туш.

9. За настинка: 1 лажичка хидроген помешајте во чаша вода, па со тој раствор измијте ги носот и устата.

10. За забоболка: помешајте кокосово масло со пероксид и измијте ја устата со таа течност.

11. Чистење на кожата: пребришете го лицето со хидроген, а потоа измијте се. Ќе ги отстраните митесерите и нечистотиите.

12. Против габички: помешајте вода и хидроген во еднаков сооднос и користете го како ефикасен лек против габички на стапалата.

13. Маринада за месо, риба и живина: помешајте вода и хидроген во еднаков сооднос, ставете го месото во тој раствор, поклопете го и оставете го 30 минути. Потоа, измијте го месото под силен млаз вода.

14. Чистење на четката за заби: измијте ја со хидроген за најдобра хигиена.

15. Отстранување дамки од ткаенина: ставете хидроген на дамката, оставете го околу една минута, па измијте го под млаз вода.

16. Чистење аквариум: пероксидот совршено ги отстранува габичките од аквариумот.

17. За здравје на животните: ако вашите домашни миленици се отруени од нешто, дајте им хидроген и тоа ќе им ги смири сите стомачни проблеми.

18. Миење садови: совршено ги отстранува сите нечистотии од садовите.

19. Средство за чистење на домот: совршен, бидејќи ги убива бактериите, ги отстранува нечистотиите, а не е штетен за луѓето.

20. Измивање контактни леќи: ставете ги леќите во раствор од пероксид преку ноќ , апред да ги ставите треба добро да ги измиете.

21. Избелување ткаенина: во натопена облека во вода, додајте 220 мл пероксид и оставете ја 30 минути, па потоа исперете ја како и обично.

22. Неутрализација на мириси: помешајте бел оцет со пероксид и натопете ја крпата во оваа мешавина, па со неа пребришете го домот.

23. Миење стакло: пероксидот помага во отстранувањето дамки од прозорецот.

24. Дезинфекција на даската за сечкање: избришете ги површините со пероксид и можете да бидете сигурни дека нема да има бактерии.

25. Здравје на растенија: ставете хидроген во вода и полејте ги растенијата со тој раствор. Тоа ќе го зајакне нивниот корен и ќе ги направи поздрави.

26. Дезинфекција: Дезинфицирајте ги рацете со хидроген, подобар е од кој било антибактериско средство.


Извор: stil.kurir.rs