Зошто да не јадете кисело млеко на празен стомак

Многу луѓе кои внимаваат на својата фигура ја преферираат оваа храна за појадок. Затоа што, тие мислат дека прават вистинска работа за своето тело и веруваат дека киселото млеко е совршено за диета.

Сепак, лекарите велат дека киселото млеко во утринскиот оброк е лоша идеја што може да предизвика голема штета.

Според докторите, киселото млеко изедено на празен стомак, го остава желудникот премногу брзо празен и тоа може да биде придружено со штетни ефекти. Желудникот во тоа време сè уште работи и ги синтетизира дигестивните ензими и хлороводородна киселина.

Ако кисело млеко помеѓу оброците, тогаш нема слични негативни ефекти. Сепак, овесната каша беше и сè уште е оптимална опција за појадок. Со покривање на ѕидовите на желудникот, овесната каша не само што го штити, туку и го спречува чувството на глад премногу брзо.

Овесната каша може да се вари во вода или млеко. Ако немате проблеми со маснотии, тогаш можете да додадете малку путер во овесната каша - ова ќе го направи појадокот повкусен и задоволувачки.