Сите се прашуваат дали коронавирусот ќе исчезне со топлото време: Се огласи кинескиот научник

„Нема потврда дека времето влијае на ширење на коронавирусот„, изјави на прес- конференција Као Веи, заменик директор на заразни болести во болницата Peking Union Medical College.

Кина бележи пад на бројот на нови инфекции со коронавирус, но поголемите градови како Пекинг и Шангај продолжуваат да се борат со случаи на патници кои доаѓаат од странство заразени со коронавирусот.

Сезоната на грип обично завршува во март и април, па експертите се прашуваат дали истото може да се случи со пандемијата на коронавирусот.

Целиот текст прочитајте го на Машки магазин.