30 златни правила што секоја жена над 30 години мора да ги следи

Будењето на 30 години, не значи автоматско будење како стар и изнемоштен. Напротив. 30-тите години се најдобрите години, кога веќе знаете што сакате, со кого сакате. Со малку среќа и многу учење, можете дури и веќе да ја работите работата од соништата и да патувате на дестинациите од соништата.

Сепак, за да ја одржите вашата енергија, здравје и изглед, треба да започнете да живеете како 30+ годишни, а не како тинејџер. Воопшто не зборуваме за нешто тешко, здодевно или без вкус. Само малку поразумно да го живеете животот наместо да го труете.

30 златни правила што треба да ги следите:

Заборавете на брзата храна
Фокусирајте се на квалитетен живот и исхрана, а не на брза.

Четкајте ги забите со конец
Ова е најдобрата превенција против расипување на забите, периодонтитис и лош здив.

Преиспитајте ги вашите односи
- со пријатели, со сакани, со вашите најблиски. Ослободете се од сите врски што ве држат под притисок и ви предизвикуваат стрес. Тоа влијае не само на самодовербата, туку и на здравјето.

Одржувајте го тонирано вашето тело
Тонирајте ги мускулите со лесни вежби за да останете во форма подолго.

Изберете ден без месо
Не јадете месо барем еден ден неделно. 

Престанете со емоционално јадење
Слушајте го гласот на телото и јадете само кога сте навистина гладни. Не користете храна како замена за други недостатоци.

Внимавајте на калории
После 30 години, или треба да намалите калории или да започнете да вежбате повеќе за да го компензирате забавува

Најдете го омилениот начин на исхрана
Крај на експериментите со храна. Умерена и урамнотежена диета е најдоброто нешто за вашето здравје. Држете се до тоа и ќе уживате во добра фигура и добро здравје долго време.

Најдете си омилени вежби
И правете ги редовно. Зумба, канго скокање, фитнес - има огромен избор и никакви оправдувања. Спортувањето е здраво. 

Затегнете ги сите мускули
Вклучително и вагинални, со Кегел вежби. Особено жените кои родиле може да имаат проблеми со инконтиненција (неможност за задржување на урина) ако не ги одржуваат вагиналните мускули тонирани.

Испитувајте ги градите секој месец
Проверете ги градите по секој циклус. Консултирајте се со доктор за сè што ве загрижува - оток, јазол или болка. 

Намалете ја употребата на детергенти
Хемикалиите во нашиот дом се отровни - и за нас и за планетата. Знаете дека повеќето работи дома може да се исчистат со сода бикарбона. Користете минимална количина на детергенти за да избегнете алергии и иритации на кожата. И да оставиме на нашите деца не само чиста куќа, туку и чиста природа.

Не ги мачи нозете, ќе ти требаат
Високите чевли се секси, но тие се смртоносни за здравјето на стапалата. Не останувајте премногу долго со непријатни чевли, бидејќи нозете ќе ви се деформирани и ќе жалите за својата суета.

Не пропуштајте ги превентивните прегледи
Не гледајте на годишни прегледи како досадни. Редовните прегледи можат да ви го спасат животот.

Одете исправено
Останете исправено колку што е можно повеќе. Седењето и одењето искривено е исклучително штетно за целото тело. 
Се разбира, нашиот совет не се однесува на жени чија работа бара да бидат исправни. За вас, спротивното е точно - седнете и одморајте се со кренати нозе колку што е можно почесто.

Дознајте ја историјата на болести во вашето семејството
Постојат многу болести кои се наследуваат. Ако однапред знаете на што сте склони, ќе можете да ги насочите превентивните прегледи во оваа насока и да не бидете непријатно изненадени. Предиспозицијата не значи дека ќе се разболите. Со правилниот животен стил може да се надмине.

Не го потиснувајте гневот
Научете да го искажете своето вистинско мислење, дури и ако тоа е негативно. Задржувањето на емоциите е лошо за вашето здравје на долг рок. Се разбира, не сакаме да бидете груби, само да не чувате во себе.

Имајте повеќе оргазми
Добри се за здравјето и расположението.

Спречете ја остеопороза пред да се појави
Остеопорозата е меѓу женските заболувања во зрелоста и староста, што исклучително го нарушува квалитетот на животот. На 30, премногу е рано да се прават такви испитувања, но никогаш не е премногу рано за храна богата со калциум и витамин Д. Затоа, пијте јогурт, темно зелен зеленчук и печете се на сонце.

Намалување на воспалението
Според американските научници, скоро сите ние се бориме со некој благ воспалителен процес во организмот предизвикан од лошата исхрана и стресот. Потпрете се на квалитетна храна и мирен живот за да го ослободите вашето тело од токсини - физички и психолошки.

Чувајте ги хормоните под контрола
Ако одеднаш чувствувате дека сте поемотивни од порано или губите тежина или стекнувате тежина без никаква очигледна причина, проверете ги хормоните. Тие се меѓу главните причини за сериозни болести на жените.

Секогаш користете крема за сончање
Сонцето сјае рамномерно и на плажа, и во градот, и во лето и во зима. Заштитете ја кожата за да ја задржите подмладо подолго.

Пијте чаша вода секое утро
Не е ни важно дали е со лимон или топла. Чаша вода после спиењето ќе ја врати загубата на течности од ноќта и, всушност, ќе ве освежи повеќе од кафе.

Намалете го гледањето на ТВ
Ако го намалите гледањето на ТВ за еден час на ден ќе заспиете полесно.

Престани да пушиш
Дури и само оваа работа од сите 30, е доволна за вашето здравје.

Ставете ги финансиите во ред
Една неодамнешна студија покажува дека стресот предизвикан од финансиски проблеми е крајно штетен за здравјето на срцето и мозокот. Не трошете повеќе отколку што правите. Едноставно е.

Отфрлете ги сите слатки работи од дома
Држете се до едноставна, природна диета - месо, овошје и зеленчук, млечни производи и здрави јаглени хидрати.

Не заспивајте со телефон во рака
Нека се полни во другата просторија. Во спалната соба нема простор за уреди, бидејќи нивната сина светлина се меша со длабокиот сон, за време во кое навистина се опоравуваме.

Не користете алкохол како седатив
Чаша пред спиење е навистина релаксирачка, но со текот на времето, алкохолот ќе започне да ве спречува да заспиете. Чаша вино после вечера е добро, но не точно пред спиење.

Посетувајте дерматолог
Кожата почнува да се менува и и треба посебна грижа. Еднаш годишно, одете кај дерматолог за да го „проверите“ вашиот часовник за употреба на белата козметика. 


извор: edna.bg