4 есенцијални масла кои е добро да ги користите по 30 година

Тие го забавуваат процесот на стареење на кожата

Во грижата за здравјето и убавината на кожата на лицето и телото, се потпираме на маслата што ни ги далa природата. Кокосово масло, маслиново масло, авокадо и лаванда се познати по нивните моќни ефекти против стареење. Тие ни помагаат да го вратиме сјајот на кожата, да ја подобриме нејзината хидратација и еластичност. Кои други масла се грижат за нашата убавина?

Маслоод пченица микроб

Ако сè уште не сте користеле, треба да знаете дека маслото од пченица микробе едно од најдобрите масла против стареење. Богата е со антиоксиданти, витамини А и Е. Може да се комбинира со други есенцијални масла, дури е препорачливо да се разредува со други масла, бидејќи е концентрирано.

Масло од јојоба

Маслото од јојоба, покрај подобрување на циркулацијата и еластичноста на кожата, ја храни во длабочина кожата. Исто така, ни обезбедува витамини Е и Ц, кои ја намалуваат дегенерацијата на клетките. Есенцијалното масло е добро за нега во текот на студените месеци, бидејќи може да ја омекне грубата кожа во лактите и колената. Тоа е најбрзиот начин за справување со сува кожа. Исто така е одлично за масажа после капење.

Масло од семе од калинка

Богата со антиоксиданти кои ги намалуваат штетните ефекти на слободните радикали, соодветни за нега на тело и лице. Маслото од калинки е содржано во голем број козметички производи кои имаат за цел да го забават процесот на стареење на кожата. Таа е погодна за секој тип на кожа и исто така може да помогне во подобрување на брчките што веќе се појавуваат.

Бадемово масло

Неверојатно масло кое не само што се грижи за убавината на кожата, туку и ја подобрува циркулацијата на крвта. Кожата како и на секој друг орган во човечкото тело и требаат хранливи материи да биде здрава. Добрата циркулација на крв ги снабдува токму овие основни материи.

Маслото од бадем содржи големи количини на витамини Е и К и благодарение на овој витамин комплекс ја прави кожата еластична. За да ги зголемите придобивките од маслото, можете да го нанесете на вашата кожа после туширање, како и во текот на летните месеци кога ќе добиете тен од сончање.