6 начини да се погрижите за кожата околу очите

Очите се вели дека се огледало на душата на една личност. Со цел да се импресионира со око, важно е да се грижите за областа околу контурата на очите. Секојдневниот стрес, нездравото јадење, може да доведе до појава на темни кругови, црвенило на кожата, брчки, оток.

Кожата околу очите е деликатна и потребни се доволно витамини и минерали за да се апсорбираат преку храна, редовна примена на сончање, носење очила за сонце. Погледнете неколку совети како да се грижите за неа за да имате секогаш одличен изглед:


Пијте многу вода

Постојано слушаме дека ако сакаме да бидеме во добра здравствена состојба и да бидеме убави, треба да пиеме многу вода. Како што годините напредуваат, кожата ја губи хидратацијата. Затоа е важно да се хидрира не само надворешно со соодветни козметички производи и процедури, туку и внатрешно, пиејќи повеќе вода.


Кокосово масло

Еден од најдобрите производи за кожа, дури и за нежната контура на очите. Кокосовото масло е богато со масни киселини, витамини Е и К, кои се борат со штетните ефекти на слободните радикали. Бидете сигурни да додадете кокосово масло во вашето мени, како и во вашите ритуали за убавина. Еднаш или двапати неделно, можете да нанесете мала количина од тоа на кожата на контурата на очите (во вечерните часови). Нежно масирајте и оставете да работи преку ноќ. Кокосовото масло ја подхранува кожата во длабочина, го забавува појавувањето на фини линии.


Вода од роза

Подмладувачките карактеристики на водата од роза се многу ефикасни за намалување на темните кругови, оток, смирување на кожата во контурата на очите и освежување на истата, како и за смирување на оваа област. Потопете памучни брисеви со вода од роза и нанесете ги на горниот и / или долниот очен капак неколку минути. Водата од роза не мора да се исплакне.


Мед и бадемово масло

Медот има способност да ја храни кожата, да ја смири, да ја затегнете. Исто така, помага да се подобри нејзиниот тен. Маслото од бадем е погодно за секој тип на кожа. Богат е со витамин Е, лесно се апсорбира во кожата, што ја прави мека и убава. Медот и бадемовото маслоправат соодветна грижа за деликатната област на контурата на очите.

Во сад се комбинираат: Половина лажичка меди половина лажичка бадемово масло. Добро измешајте ги и нанесете ја добиената смеса околу очите (по темелно чистење на кожата). После 10-15 минути, исплакнете со ладна вода и нанесете соодветен крем.


Белки од јајца

Белките од јајца се познати по нивниот затегнувачки ефект. Тие исто така помагаат да се осветли кожата, што прави соодветна грижа за темните кругови под очите. Можете да ги користите 1-2 пати неделно.

Само нанесете мала количина на протеини на кожата околу контурата на очите. По 10 минути исплакнете со ладна вода и нанесете соодветен крем.


Внимавајте со консумацијата на одредена храна

Здравјето и убавината на нашата кожа зависи и од храната што ја консумираме секој ден. Солената храна, преработената, како што се колбаси, конзервирана храна, тестенини, слатки, може да предизвика да отече областа околу контурата на очите заради задржување на вишокот течности.