7 совети како да го подобрите вашиот оргазам

Престанете да симулирате и започнете да уживате во вистински секс

За жените, оргазмот не секогаш се случува со леснотија, поради што многу дами се чувствуваат несреќни во сексот. Се разбира, постојат техники и совети кои можат да ни помогнат да ги подобриме нашите сексуални капацитети и да го олесниме оргазмот. Погледнете неколку вакви совети.


Не пропуштајте ја љубовна игра

Студијата објавена во списанието „Хормони и однесување“ покажува дека високи нивоа на окситоцин во организмот им помагаат на паровите да имаат повеќе сензорни оргазми. За да уживате во повисоките нивоа, не треба да земате додатоци, доволно е само да ја зголемите предиграта повеќе, да допирате, галете и бакнувате, со други зборови - да не ја пропуштите љубовната игра. Тоа ќе ви помогне полесно да оргазмот.


Одложете го финишот

Наместо да брзаме кон оргазам, науката вели дека мора да го градиме нашиот пат до оргазам со тоа што ќе го запреме чинот од време на време, како да шетавме по работ и го забавуваме нашето темпо. Ова во голема мерка ќе го зголеми задоволството што ќе го доживеете по завршувањето.


Вежбајте

Како и секое нешто во кое сакаме да бидеме многу добри, така и во сексот треба да вежбаме многу за да ги усовршиме своите вештини. Исто така е важно да се биде во добра физичка форма, бидејќи редовните вежби го подобруваат вкупниот тонус на мускулите, го стимулираат протокот на крв во гениталиите, што доведува до зголемена желба и го подобрува расположението.


Бидете повеќе себични

Честопати, излегува дека размислуваме повеќе за да се забавуваме, отколку да се фокусираме на самите себе. Целта всушност треба да биде токму оваа - да се фокусираме првенствено на наше задоволство. Премногу се грижиме дали партнерот се чувствува добро, дали ужива во себе, дали е пријатно, и тоа ни го успорува оргазмот. Можеби дури и не ќе дојдеме до него размислувајќи премногу за другиот.


Не фокусирајте се како дастигнете до оргазам, уживајте

Можеби звучи апсурдно, но всушност, уживањето е токму во отсуство на преголем напор. Наместо тоа, добро е само да се опуштите и да дозволите задоволството да ве освои без да размислувате за ништо друго освен за секс.


Откријте ги работите што ве возбудуваат

За да се прилагодите на сексуалниот бран, важно е да знаете што ве предиспонира и возбудува, и какви сопирачки иматево сексот. Ова е голем дел од процесот на постигнување оргазам бидејќи секоја личност е возбудена од различни нешта, а неговата / нејзината желба може да биде прекината од нешто специфично за неа/него. Кога знаете доволно за овие работи, полесно ќе се заврши.


Додадететантра техники во сексот

За повеќе сензуални искуства при спиење, можеби ќе сакате да пробате тантри тактики. Едно е да седите свртени еден кон друг, да заземете удобна позиција и да гледате директно во очи најмалку 30 секунди или минута. Обидете се да се фокусирате со левото око на левото око и да не гледате напред и назад. Емпатијата всушност работи главно преку контакт со очи и чувство на неверојатна длабочина помеѓу две лица. Грижата и разбирањето на партнерот преку контакт со очи помага да се зголеми задоволството од сексот.