Бикот е мечка, а Јарецот волк: Кое духовно животно сте ​​според вашиот хороскопски знак?

Дали сте изненадени?

Духовните животни поврзани со хороскопските знаци ја покажуваат својата вистинска природа и овозможуваат подобро разбирање на луѓето кои патуваат низ животот со овие знаци.

Секој хороскопски знак има свое духовно животно, а се верува дека секој хороскопски знак е поврзан со животно кое им носи среќа и ги одразува нивните карактеристики и темперамент.

Овен: јастреб

Овните се под влијание на Марс, кој симболизира страст и амбиција. Тие се родени лидери, а јастребот има слични квалитети.

Силен, независен и крајно амбициозен, огнениот Овен совршено одговара со сличните квалитети на јастребот.

Бик: мечка

Овој земјен знак го напојува Венера која ги претставува љубовта и парите. Тие сакаат се што е луксузно и често ги доживуваат како многу тврдоглави луѓе.

Мечката ги претставува сите овие квалитети и означува физичка и ментална сила, што повторно е карактеристично за Бикот.

Близнаци: пеперутка

Еден од најсоцијалните знаци на Зодијакот, Близнаците постојано се меѓу два света.

Пеперутката е неговото совршено духовно животно бидејќи е светло, шарено и секогаш вее наоколу за да започне нови потфати или да биде дел од нив.

Рак: лос

Овој четврти знак од Зодијакот е под влијание на водениот елемент и се смета за исклучително чувствителен, но и далечен и нерасположен. Знакот се напојува од Месечината, а неговото духовно животно е лосот.

Раковите се прилично неостварливи и срамежливи да ги покажат своите вистински бои. Тие претпочитаат да се повлечат во својата школка за да избегнат непријатни ситуации. Сепак, тие силно се држат за луѓето за кои се приврзани.

Лав: лав

Кое духовно животно најдобро може да го претстави овој огнен знак на Лавот?

Управувани од Сонцето, Лавовите се амбициозни, жестоко заштитнички настроени, популарни, владетели во секој поглед, дарежливи и имаат срце погодно за крал.

Негативната страна на поседувањето на овие атрибути е што луѓето кои припаѓаат на овој знак поединците ги гледаат како малку нарцисоидни, но тие се всушност топли и сакаат да привлекуваат внимание каде и да одат.

Девица: лисица

Остра, пргава и упорна, лисицата се поврзува со квалитетите на најпаметното животно во шумата. Земјиниот знак Девица е под влијание на планетата Меркур.

Добро прилагодени на животот во материјалниот свет, тие се вкоренети во нивните верувања, но сепак многу приспособливи, бидејќи се непостојани како лисица.

Вага: лебед

Елегантен, убав и интелигентен, социјалниот воздушен знак на Вага на многу начини може да се спореди со лебед.

Кај нив доминира планетата Венера, па Вагите се познавачи на убавината и сакаат да бидат сакани и ценети, а се и доста популарни.

Шкорпија: змија

Овој воден знак често е погрешно сфатен од многумина како опасен и одмазднички.

Сепак, тоа не е така, па нивниот емотивен начин на размислување не е за секого.

Познато е дека се многу внимателни кон луѓето околу нив, па овој воден знак најдобро би го опишала змија. Тие делат слични квалитети и се егоцентрични, а овој знак е под влијание на планетата Плутон, која се занимава со уништување и регенерација, а тоа се некои способности кои Шкорпиите ги споделуваат со својата духовна змија.

Стрелец: црвена панда

Овој знак е слободен и авантуристички, а со овој последен огнен знак управува Јупитер, планетата на истражувањето.

Променливиот знак секогаш сака да учи нови работи и се плаши од рутината.

Црвената панда е духовно животно за Стрелците бидејќи тие споделуваат слични чувства кога станува збор за нивната основна природа. Допадлив, со заразна енергија и доволно паметен да преживее во неповолни околности, иако донекаде неконзистентен во своето однесување, Стрелецот ги покажува токму овие квалитети.

Јарец: волк

Последниот земјен знак на Јарец е управуван од Сатурн, кој става посебен акцент на почитувањето на правилата и прописите во животот.

Слично на неговото духовно животно, Јарецот талка во глутници, му придава големо значење на семејството и се води според правила. Познато е дека тој е цврст во своите одлуки

Водолија: Зајак

Последниот воздушен знак на Зодијакот, Водолија е управуван од Нептун. Таа бара револуција во секоја смисла на постоење. Духовитите зајаци совршено ги отелотворуваат овие квалитети.

Како и зајаците, водолиите се чини дека се дел од нивната околина, но сепак се одвоени на некои нивоа, секогаш размислувајќи за ново патување.

Риби: риба

Последниот хороскопски знак е воден знак, и соодветно, најдобро духовно животно за тоа е рибата, како и нејзиниот симбол.

Имагинативен, одвоен од реалноста и многу креативен, овој знак е најмирниот и најмедитативниот од сите.

Рибите зрачат со духовна енергија и смиреност, што е токму една од карактеристиките на Рибите.


Извор: glossy.espreso.co.rs