Чоко-портокал бомбици кои мора да ги пробате! РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ

Чоко-портокал бомбици кои мора да ги пробате! Кремасти, чоколадни, убава арома на портокал.

Ви требаат:


• 150г мелени јаткасти плодови


• 100г стопено црно чоколадо

• 100г свежи урми мерени без семка

• 2 лажици сок од портокал

• кора од 2-3 портокали

• чоколадо за покривање на бомбиците ( околу 100г)

Подготовка:

Изблендирајте ги урмите убаво додека не добиете хомогена смеса, потоа додадете ги јатките и изблендирајте и на крај стопеното чоколадо и сокот од портокал и кората. Ако немате процесор, изблендирајте ги само урмите и другите состојки мешајте ги рачно. Направете околу 15 топчиња. Ако е многу мека смесата, оставете ја 10-15 мин во фрижидер за да се стегне чоколадото во неа и полесно да се прават топчиња. Потоа покријте ги топчињата со чоколадо.
*Рецептот е преземен од Инстаграм профилот на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

ФОТО: Инстаграм Ана Марија Кузмановска