Домашен пијалок кој лечи многу болести, доволни се само три лажици неделно

Ако оваа намирница ја вклучите во својот режим на исхрана, загарантирано ќе бидете изненадени од сите благодети кои вашиот организам ќе ги добие токму од неа. Ротквицата се користи за лечење на разни видови болести, а најмногу делува на решавање на проблемите со штитната жлезда, жолчката, црниот дроб и со лошото варење на храната. За ротквицата се вели и дека е одлилчен лаксатив затоа што нејзините својства се многу ефикасни.

Исто така, помага и при обновувањето на ткивото на кожата, во исфрлањето на сите штетни материи, и против болките во стомакот.

Ротквицата е богата со витамин Ц и со различни антиоксиданти и хранливи материии. За да ги искористите нејзините благодети подгответе го следниот рецепт:

- 4 помали ротквици

- едно помало парче изрендан ѓумбир

- 4 лажици мед

- 50 милилитри вода

Изблендирајте ги сите состојки. Кога ќе се формира густа течност, ставете ја во тегла и цвртсо затворете ја. Земајте по една лажица од оваа течност 3-4 пати во текот на неделата и пијте по два литри вода на ден за во потполност да ги почувствувате добрите својства на ротквицата.