Една од најубавите жени во светот откри дека го бричи лицето секој втор ден: „Не можам да живеам од влакна“

ФОТО: Инстаграм принтскрин

Актерката Ева Мендес неодамна на Инстаграм започна приказна за проблемот со влакната на лицето, а потоа објави видео во кое откри како се ослободува од нив бидејќи, како што вели, цел живот имала проблем со тоа.

Ева Мендес на својот Инстаграм профил објави видео во кое прави третман за отстранување на влакна на лицето, а некои од нејзините обожаватели беа љубопитни и ја прашаа колку често прави такви третмани.


„Јас сум ѕвер, па веројатно ми треба третман секој втор ден. Косата повторно ми расте ако се наежам. Дали ме разбирате? Буквално ќе си ги избричам нозете под туш, а потоа ќе се наежам и сите мои напори ќе бидат за ништо“, пишува Ева Мендес.

„Го бричам лицето. Добив многу коментари на вчерашната објава од жени кои го бричат ​​своето лице со години - во ред, претпоставувам дека „дермапланинг“ е префериран збор“, напиша Мендес во објавата.

Третманот што Мендес го прикажа на својот Инстаграм профил е таканаречениот дермапланинг – техника која ги отстранува површинските слоеви на кожата со помош на „нож“, кој исто така ги отстранува влакната, но и ја намалува појавата на лузни од акни и брчки. 

Мендес не крие дека секојдневно оди на разни третмани за убавина, па неодамна откри дека го правела и таканаречениот дијамантски пилинг на лице. Покрај тоа, тој ги истакнува неговите чести патувања кај педикир и фризер.

Ева Мендес е во среќен брак со холивудската ѕвезда Рајан Гослинг.