Експерт на СЗО предупредува: Само вие укинете ги рестриктивните мерки за ковид ...

Пандемијата Ковид 19 веројатно ќе стане епидемија до есен или зима, за која се очекува да се повторува секоја година.

Но, ќе може да се контролира со вакцини, изјави германскиот вируолог Кристијан Друстен, водечки поборник за „строг локдаун“, пишува Гардијан, а пренесува „Јутарњи лист“.

Тој верува дека бројот на случаи со коронавирус ќе се зголеми по летото, но дека болеста ќе биде под контрола. Иако растот веројатно може да се опише како „четврти бран“, рече тој, тоа веројатно ќе означи почеток на „нова, ендемична фаза“ или „сезонска епидемија“ што ќе се повтори во текот на неколку години, но може да се држи под контрола со додатоци на вакцините.

Достен, вработен во универзитетската болница Шарите во Берлин, кој беше клучен и постојан советник на германската влада и на носителите на одлуки за јавно здравје за време на пандемијата, така едно од најодговорните лица за воведување екстремни ограничувања чие оправдување е доведено во прашање овие денови е дека и покрај јасните индикации дека вирусот се повеќе се контролира, сепак постои опасност да се појави пандемија поради луѓе кои не примиле втора доза на вакцина или сметаат дека воопшто не им е потребна вакцината .

„Во моментов сме во преодна фаза“, рече Достен во емисијата „Ажурирање на Корона“, подкаст на германската радиостаница ГДР.

„Следната цел што треба да ја имаме предвид како општество е 80 проценти од возрасната популација да бидат целосно вакцинирани“.

Тој рече дека очекува Германија да ја постигне таа цел на крајот на август или средината на септември. Во моментов, 23 проценти од луѓето ги примиле двете дози, а 47 проценти ја примиле првата доза на вакцината.

Германија излегува од третиот бран и најрестриктивната блокада досега. Во последното олеснување на мерките, училиштата во Берлин беа отворени во средата, првпат од декември. Во просек, се администрираат 800.000 до 1,2 милиони дози на вакцина секој ден, бидејќи кампањата што започна пред нешто повеќе од пет месеци сега е во полн ек.

Дростен рече дека клучните теми на разговор во наредните месеци ќе бидат вакцинирање на деца и одредување колку брзо оние кои се вакцинирани го губат имунитетот.

„Веројатно ќе бидат особено постарите луѓе кои и онака не реагираат толку силно на вакцината и кои ќе покажат очигледна загуба на имунитет по 6 или 12 месеци, додека кај младите тоа веројатно нема да биде случај“, рече тој.

До есен, тој очекува да се појават повеќе нови варијанти на вирусот што ќе можат да го „избегнат“ имунитетот обезбеден од вакцините или антителата добиени по болеста. Во моментов, рече тој, сите погледи се свртени кон делтата варијанта, најпрво откриена во Индија, која брзо се шири во Велика Британија, но која во моментов опфаќа само околу два процента на нови случаи во Германија. И, во Велика Британија, која Дростен не ја спомна, досега помалку од 10 лица кои биле вакцинирани со двете дози или претходно биле подложени на ковид, завршиле во болница со индиската варијанта и никој не починал.

Дростен рече дека очекува ова да стане поизразено во Германија во текот на следните неколку недели, но не мора да биде доминантно како во Велика Британија.

Според него, најголема грижа му е недостатокот на подготвеност кај Германците да се вакцинираат и рече дека луѓето ќе мора да бидат мотивирани.

„Имаме некои групи кои сè уште не биле вакцинирани, ги имаме оние кои биле вакцинирани еднаш, а потоа ја изгубиле желбата за друга доза, имаме деца - и сите тие групи ќе мора да живеат заедно.

Тој рече дека очекува ова да доведе до локални избувнувања на инфекцијата, но „нема да има повеќе пандемски бранови“.

Во наредната зима, очекуваното зголемување на случаите, особено кога предноста на „летниот ефект“ е изгубена, „најверојатно ќе се толкува како прв ендемичен, нормален зимски бран“. Ковид 19 во иднина би се однесувал како најчестите сорти на коронавируси кои предизвикуваат симптоми слични на настинка, рече тој.

Дростен не зборуваше за укинување на ограничувачките мерки, но тој честопати е на сличен начин на размислување како и некои претставници на Светската здравствена организација, меѓу кои во последно време се издвојува и Дејвид Набаро, специјалниот пратеник на СЗО за ковид. Во интервју за Скај Њуз минатиот викенд, тој изјави дека вирусот „засекогаш“ ќе претставува закана за нас и дека, како што рече, „постојано ќе демне“ на нас во училиштата, колеџите, кафулињата, рестораните “и дека ќе има способност да се врати „многу, многу брзо“ и „да не нападне“.

„Само вие укинете ги ограничувањата, но ве предупредувам, каде и да одите, бидете внимателни, коронавирусот ќе биде вечна закана, ќе мора да се однесуваме така“, рече Набаро, повикувајќи ги сите да продолжат радикално да го ограничуваат физичкиот контакт со други.

„Иако вакцините се големи достигнувања, тие нема да бидат доволни“, додаде тој, очигледно мислејќи дека човештвото ќе биде принудено да ја прифати „новата нормалност“, што не е сосема сигурно.


Извор: б92