Еве како Италијанците ја подготвуваат највскусната палента на светот: Ја јадат за појадок или ручек наместо леб

Фото: Printscreen Youtube - Cucina Geek


Палентата потекнува од Италија, а ја подготвуваат на многу уникатен начин што ја прави посебно вкусна

Палентата во италијански стил е лесна и многу едноставна за правење. Сè што треба да направите е да го пронајдете совршеното месо или зеленчук што оди со неа и ќе имате комплетен појадок или ручек:

Состојки:

250 гр палента

1 литар вода

1/2 лажичка сол


Подготовка: Истурете вода во тавче и посолете. Кога добро ќе се загрее (но не и врие) додадете ја палентата. Мешајте цело време додека додавате и потоа убаво да се соединат состојките. Кога смесата ќе стане густа и водата ќе испари, таа е готова. Смесата сипете ја во тава за леб подмачкана со масло, па покријте ја со проѕирна фолија и почекајте да се излади на собна температура. Потоа префрлете ја во фрижидер и оставете добро да се стегне. Се сече по желба, па се пржи во добро загреано масло.

Вака подготвената палента можете да ја користите за појадок, а може да ја послужите и со кефир и сирење или со зеленчук на скара. На тој начин ќе добиете нискокалоричен оброк кој брзо ќе ве засити.

Извор: stil.kurir.rs

*пр-објава