Фенг шуи за пролет 2023: 10 работи кои треба да ги направите во домот за позитивна енергија

Фенг шуи чистење и уредување на куќата за пролет 2023 година - што да се отстрани од домот и што да се внесе за позитивна енергија.

Фенг шуи е кинеска филозофија за уредување на просторот со цел да се обезбеди слободен проток на позитивна енергија во домот. Бидејќи пролетта е период на чистење, будење и промени, дознаваме кои фенг шуи правила важат за оваа сезона и што треба да се прави во домот:

1. Исчистете го вашиот простор – Според принципите на фенг шуи, нередот негативно влијае на квалитетот на нашиот живот. Тоа ни го затнува просторот, запирајќи го протокот на позитивна енергија во домот. Важно е да ги исчистите шкафовите, полиците и масичките, влезниот дел, просторот пред вратата и под креветот.

2. Поправете или заменете ги скршените предмети - Испуканите рамки за фотографии, скршените светилки, исечканите вазни и садовите може да придонесат за негативна енергија во домот. Поправката на овие предмети е во ред ако можете, но според учењата на фенг шуи подобро е целосно да ги замените.

3. Оставете воздухот и светлината да циркулираат - Дури и во поладните зимски месеци, важно е да ги отворате прозорците и вратите секој ден за да влезе свеж воздух и да се ослободите од лошата енергија. Истото важи и за светлината - нашите прозорци симболизираат како светот не гледа, па затоа треба да бидат чисти и без неред. Направете го истиот третман на внатрешните стаклени површини и огледалата. И побарајте темни агли и додадете светилка за да го осветлите просторот и да ги осветлите работите.

4. Внимателно користете ги боите – Различните нијанси се поврзани со различни емоции, затоа бирајте ги вашите нијанси мудро кога декорирате. Не е дека треба да ги обоите ѕидовите во друга боја или да го обоите мебелот, но со украси и додатоци како што се перничиња, килими, простирки, детали, можете да додадете боја која ви одговара. Еве што претставуваат различните нијанси...

Црвена - страст, возбуда, радост

Жолта - весели и радосни

Зелена – рамнотежа, раст и изобилство

Сина - мир и спокојство

Сиво – фокус и јасност

Бела - свежина, невиност и чистота

Розова - љубов и грижа

Виолетова - богатство и духовност

Црна – креативност

Кафена – заземјување и енергија

Портокалова - дружељубивост и поврзаност

5. Додадете живи билки

Вистина е дека растенијата изгледаат прекрасно, но тие исто така го филтрираат воздухот, создавајќи почиста и посвежа средина – што е многу важно за добар фенг шуи. Сепак, барајте сорти што се лесни за нега, бидејќи растенијата што умираат ќе имаат спротивен ефект! Еве неколку одлични растенија во затворен простор за кои се верува дека носат среќа во домот…

-растение пајак

-женска среќа

-алое вера

-филадендрон

-фикус

-домашна папрат

-палми

-бршлен

6. Обрнете посебно внимание на спалната соба - Спалната соба е местото каде што се одмараме и ги полниме батериите за денот што ни претстои, па затоа е навистина витален простор во однос на учењето фенг шуи. Да тргнеме од креветот. Никогаш не треба да гледа кон вратата бидејќи во фенг шуи се смета дека ја одвлекува енергијата. Ниту сликите не треба да се ставаат над креветот, бидејќи се смета дека го нарушува сонот. Украсете ја и уредете ја просторијата така да претставува мирна средина, украсете ја со смирувачки бои, обезбедете повеќе природна светлина - оставете ја да делува како ваша оаза на релаксација.

7. И предната и задната врата - вашите предни и задни врати се влезови во вашиот дом, а исто така и влезови за тоа многу важно „добро чи“. Треба да бидете сигурни дека ништо не ги блокира или натрупува вашите влезови, одржувајте ги надворешните области убави и уредни (без плевел) и вашите врати во одлична состојба. Ако бојата се лупи и кваката изгледа скршена, офарбајте ја вратата, поправете ја кваката или заменете ја со нова врата.

8. Вклучете ги петте елементи - Друг принцип на фенг шуи е да ги внесете петте елементи во домот за рамнотежа. Еве неколку совети…

Дрво

– користете растенија или зелени предмети за да ја искористите моќта

раст

Оганот

– вбризгувајте црвено или користете свеќа за да ја канализирате страста и радоста

Земја

– побарајте стари книги или кафеав тепих за да внесете стабилност во домот

Вода

– внесете проточна вода, како фонтана, за приход

Метал

– додадете орнаменти и скулптури за да го одржите фокусот и редот

9. Отстранете ги пречките – Според принципите на фенг шуи, лоша вест се и физичките пречки низ домот, бидејќи можат да предизвикаат блокади во животот. Овде не зборуваме за неред, туку работи кои можат да нè забават или да ни го прекинат патот или да течат на некој начин. Примерите може да бидат врата која тешко се отвора и бара неколку силни влечења за да се отвори, преполн плакар што остава неред кога ги вадите работите или светло што треба малку да се вклучи кога ќе го превртите прекинувачот. Обидете се да ги решите овие проблеми пред пролет.

10. Внимавајте на запоставените области - Конечно, побарајте ги сите области или агли од куќата што собираат прашина или не биле користени подолго време. Ако има работи кои никогаш не ги користите, ослободете се од нив.