Фитнес баба на 74 години е инфлуенсерка: Има три важни совети за вас

Фитнес-инфлуенсерката Џоан Мекдоналд докажува дека возраста е само бројка. Оваа жена има 74 години и повеќе од милион луѓе ја следат на социјалната мрежа Инстаграм.

Како што вели, никогаш не се грижела за својата исхрана, иако нејзината ќерка, која работи како личен тренер, честопати ја критикувал за тоа. Пред 5 години, Џоан добила висок крвен притисок и била принудена да зема голема доза на лекови.

- Кога лекарите ми рекоа дека ќе треба да земам лекови до крајот на животот, решив да и се придружам на ќерка ми во теретана и со тоа да имам позитивен ефект врз моето здравје - рече Џоан.

View this post on Instagram

A post shared by Joan MacDonald (@trainwithjoan)


Таа знаела дека нема друг начин да се промени, освен редовно да тренира и да ја регулира својата исхрана. Одела во теретана и излегувала четири пати неделно, а исто така научила да користи телефон за да може да го следи внесувањето на калории.

Денес, 5 години подоцна, таа стана инспирација за многумина, а во мај годинава се пријави на натпревар во кревање тегови.

- Сè се случуваше спонтано. Не бев свесна колку напредував сè додека неодамна не погледнав фотографии од претходно. Фитнесот ми даде нова цел. Правам работи за кои не можев ни да сонувам порано - рече Џоан.

Со оглед на виталноста што ја поседува, жените честопати бараат нејзин совет. Џоан издвои неколку работи што можат да имаат корист за вашето здравје.

1. Искористете ја младоста

Тоа укажува на тоа колку се привилегирани младите затоа што имаат цело време на светот да се посветат на себе и на своето здравје.

- Не секој вежба и не секој обрнува внимание на своето тело, и сега е идеална можност за нив, бидејќи тие се млади и имаат голема предност пред нас. Најважно е да се преземе одговорност уште во рана возраст - смета оваа витална баба.

2. Бидете упорни

Како што вели, таа честопати гледа тренери кои не ги „туркаат“ своите клиенти над нивните граници.

- Но, тоа им е потребно. Никогаш не сфатив колку е силно моето тело, а сега уживам да ги надминувам новите предизвици, бидејќи фактот што сум постара не значи дека треба да ги избегнувам - истакна Џоан.

3. Здравјето е состојба на умот

Најмногу внимание посветува на своето ментално здравје, а покрај редовната обука, никогаш не ја занемарува важноста на нејзината ментална состојба.

- Најголемиот дел од ова патување е начинот на размислување. Жените никогаш не треба да се срамат од своето тело, но тоа е сосема нормално и бидете подготвени за фактот дека на почетокот ќе се чувствувате непријатно - заклучила таа.

View this post on Instagram

A post shared by Joan MacDonald (@trainwithjoan)извор: телеграф.рс

Фото: инстаграм