(ФОТО) Елеганција и женственост на кои долго чекавме: Се враќаат во најубавата форма!

Свилата никогаш нема да излезе од мода, а оваа година се носи во форма на едноставен и женски фустан.

Свилата е скап и многу вреден материјал, кој на изгледот и стилот им дава белешка на софистицираност, женственост и шик. Традиционално е еден од најскапите материјали, но со причина, бидејќи квалитетот на свилата не може да се мери со скоро ништо друго што го нуди пазарот на материјали.

Свилата оваа година најмногу е застапена во моделот на еден, прилично едноставен и обичен минималистички фустан.

Имено, свилен фустан, кој ја следи линијата на телото, но не е затегнат, а варијациите на тој модел со исечено деколте или без заден дел, па дури и моделите кои потсетуваат на старите свилени фустани, е нешто што мора да го имате во вашата гардероба ако ги следите модните трендови.

Сепак, дури и да не ги следите, овој фустан е толку безвременски, толку женски и суптилен, што би можеле да го вклопите во секоја модна сезона и повторно да изгледа модерно, актуелно и секси.

Фустаните се претежно еднобоени, а боите се меки пастелни, од бела, преку валкана розова и сина, но и верзии во светли или неонски бои.

Што се однесува до должината на фустаните, се наоѓаат од мини фустани кои личат на комбинезони, преку миди должина до макси елегантни фустани.

Единствено што ви останува е да изберете варијација на моделот што најмногу ви одговара лично и да одлучите за бојата или моделот што најмногу одговара на вашиот личен стил и вкус, а свилата ќе стори сè понатаму.

Галерија:
извор:zenskikutak фото:instagram