Ја однесов венчаницата на мојата баба од 1949 да ја преправат за мојата свадба: Кога видов што направиле, занемев !

Foto: screenshot

На венчаницата на некоја драга личност понекогаш ѝ треба само малку преуредување за да изгледа помодерно. Дизајнерката Марија имала задача да ја освежи венчаницата на клиентката која го донела фустанот на нејзината баба од 1949 година.

Модна дизајнерка открива како трансформирала венчаница од 1949 година во модерна венчаница, но многумина се поделени околу новиот дизајн на фустанот.

За некои, носењето венчаница на драгата личност е совршен начин да се уверат дека имаат „нешто позајмено“ на големиот ден.

@mariahsliwinski PT. 2. The Reveal!! #repurposedweddingdress #weddingdress #weddingdressmakeover #grandmasweddingdress #fyp #upcycled #customdress #fyp original sound -  /ꪶꪮ᭙ꫀ


Марија Сливински добила задача да ја освежи венчаницата на клиентката која го донела фустанот на нејзината баба од 1949 година пред нејзината венчавка. Многумина останале скептични откако шивачката ја скратила должината и ги скратила ракавите.

Сатенскиот фустан првично имал долги ракави, тркалезно деколте, корсет со детали околу бистата и пуф ракави. Дизајнерката го трансформирала фустанот, прво ја скрати должината пред да ги отстрани сите волани.

@mariahsliwinski PT.2 for reveal! #repurposedweddingdress #weddingdress #weddingdressmakeover #grandmasweddingdress #fyp #upcycled dźwięk oryginalny - ZataczmyPL - Pierwszy Taniec


Потоа поправила неколку копчиња кои недостасуваат, пред да ги скрати долгите ракави за да го направи фустанот без презрамки. Таа, исто така, искористила дел од останатиот материјал за да создаде голем лак што се наоѓа на дното на грбот.

Нејзината работа привлече големо внимание на интернет, собра повеќе од 27.200 лајкови и 6,5 милиони прегледи. Во коментарите, следбениците ги споделија своите реакции, но не сите беа воодушевени од новиот дизајн.

- Па, тоа е крајно разочарувачки... дефинитивно беше поубава пред поправка - напишаа дел од корисниците.

-Невестата изгледаше фантастично и ѝ се допадна. Тоа е сè што е важно!

- Многу посебно - ја пофалија дизајнерката.