Јаткасти плодови полни со мултивитамини кои се поевтини од бадемите

Сите добро знаеме дека јаткастите плодови се полни со витамини и други елементи кои на нашето тело му даваат потребна количина на хранливи материи и нè прават поздрави.
Кога ќе помислиме на јаткасти плодови најчесто прво ни текнува на бадемите кои се доста вкусни и хранливи грицки, но понекогаш нивната цена нè предомислува дали да ги купиме или не.
Затоа денес ви претставуваме алтернатива за бадемите, односно јаткасти плодови кои исто така се полни со мултивитамини, а кои се поевтини од бадемите - семки од тиква.

Семките од тиква содржат големи количини магнезиум, манган, бакар, цинк и железо.

30 грама семки содржат околу 150 kcal, 15 грама здрави масти и 8-10 грама растителни протеини. 

Можете да посипете семки од тиква на скоро секое јадење - од овесна каша до колачи и салати. Можете да ги додадете сурови во јогурт, житарици, десерти. 

Доколку се одлучите почесто да ги вметнувате во вашата исхрана, во продавниците побарајте ги лупените семки од тиква на „Nutini“  кој се со одличен квалитет

или пак печените семки од тиква на „Nutini“  кои исто така се одлични и здрави грицки.