Како (да) се облекувате според хороскопскиот знак

Овен

Додека сите други ја следат толпата, Овнот ги има своите рогови пред себе. Очигледните отпечатоци и нијансите во боја на црвена и портокалова боја се совршени за неговата гардероба, бидејќи тој знае дека сака да се облекува со ризница на исклучителен накит и сјајни чанти.


Бик

Квалитет над квантитетот е најбитно кога купува облека еден Бик. Скапите ткаенини како свила, кадифе и кашмир ја привлекуваат сензуалната страна на Бикот. Тие имаат многу богат вкус.


Близнаци

Поради длабоко вкоренетиот страв од повторување и рутина, Близнаците честопати го менуваат својот стил и имаат многу движење во облеката. За да ја одразуваат лудоста на нивните бурни социјални календари, на Близнаците им се допаѓа сè што е необично, забавен модел, надополнет со детали, инспирирана од надреални додатоци. Тие се еден вид мајстори на додатоци.


Рак

Навистина безнадежна романтика, ракот го носи своето срце на ракавот. Тие имаат многу класична, женска, мајчинска енергија. Не претпочитајќи внимание, овој емотивен воден жиг е во прилог на помеки силуети со суптилна палета на бои на бледо сина, сива и бела боја. Елегантната гардероба на Ракот е многу рефлективна цело време и редовно со главата е во облаците и сонува.


Лавот

Лавот честопати трча и трча доцна затоа што тие поминуваат многу од своето време пред огледалото и готват. Значителна мисла и напор одат во која било облека, со што Ноќта на вештерките е омилен празник. Лавовите се креативни, храбри, сакаат да се облекуваат и да се облекуваат за оваа пригода. Тие исто така се горди на своето широко познавање на марката и постојано ги бараат најновите модни имиња.


Девица

Тие се познати по тоа што се послушни, во спротивно имаат тенденција да се облекуваат на начин што го рефлектира ова. Гардероберот на Девицата е полн со конзервативни фустани и практични елеци кои според неа треба да биде олицетворение на моралот, а не на сексапил. Треба да се заврши многу работа за да се преврти ракавот на кошулата. Девицата никогаш нема да ја напушти куќата без да провери дали нема дамка на облеката, дека чевлите се чисти и добро наместени, и без да ја среди во целост косата, не смее ништо да недостига пред да излезе од дома.


Вага

Инспирирани од книгите што ги прочитале, музеите што ги посетуваат и патувањата што ги прават, не е ни чудо што Вагата е природно привлечена кон брзстимулирачки свет на модата. Но, нивната љубов кон сите нешта е убава. Поголемиот дел од платата на Вагатасе троши нанајнова дизајнерска чанта. Тие имаат тенденција да бидат заинтересирани за она што другите мислат, што ги прави еден од најновите современи ликови.


Шкорпија

Шкорпиите сакаат да се спротивставуваат. Нивниот стил може да биде моќен и секси, и многу ефикасен. Како и ракот, овој воден жиг има тенденција да има емоционално, женско јадро, но обично не го изразува по избор, наместо тоа претпочита да се облекува во сите нијанси на црно.


Стрелец

Не постои такво нешто како „премногу“ кога станува збор за стилот на Стрелец. Тие талкаат по украсените и везени ткаенини и  веројатно во својот плакар имаат романтичен фустан или два. Со здрав апетит за авантура, модата е само уште едно продолжение на земното искуство на Стрелецот. Копнеж да се поврзе со поголема моќ, нешто поголемо од културата во која живеат, Стрелецот честопати им избира ткаенини и накит со духовни аспекти.


Јарец

Јарецот знае сè за функционалната облека. Тие имаат тенденција да се облекуваат за успех и изгледаат полирано. Персоналните јакни и панталони, како и основните врвови и совршени фармерки, ја обезбедуваат основната основа за гардеробата на Јарецот. Нивните набавки на висококвалитетна облека значат дека тие никогаш не се обиделе да се облекуваат како што било планирано на сите времиња наутро, но ретко откриваат дека не се соодветно облечени за времето. Сите други се воодушевени од тоа како Јарецот секогаш успева да изгледа толку уредно.


Водолија

Никој не кажува Водолија што да прави или што да носи. Овој независен воздушен знак може да биде најмалку чувствителен на трендовите, но само затоа што тие обично се трендовски. Водолијата се движи, обично следејќи ги сопствените импулси за она што е кул. Преку нивниот индивидуален стил, тие знаат дека можат да ги изразат чудните особини на личност што другите ги сметаат за привлечни.


Риби

Рибите се „природна сирена на зодијакот“. Најголемиот боем на набавките, овој знак обично е насочен кон облека во боја на бисер, бујни ткаенини и бои како што се сина и виолетова. Нивниот избор на помек стил го рефлектира нивниот целосен животен стил и нивната пријателска диспозиција. Честопати им се вели дека тие се облекуваат како луѓе кои се многу пати постари од нив.