„Како вие Балканците може вака да функционирате?“: Американка како српскa снаа на ручек со свекорот и свекрвата, остана шокирана

Американка по име Вајн, која е свршена за Србин, објави видео на „TikTok“ во кое откри дека нејзините идни свекор и свекрва ја извеле на ручек во ресторан во Белград, каде што била изненаден од еден детаљ

„Сега сум во Србија, во Белград, кај родителите на мојот вереник и можам ли да кажам дека Србите „растураат“ кога е во прашање ручекот! Ручекот со нив вклучува пијалоци и неверојатни количини храна. Таткото и маќеата на мојот вереник се во пензија и не изнесоа во ресторан. Ова е ручек“, рече таа и покажа фотографија од ресторанот.

„Како овие луѓе го јадат сето ова и функционираат цел ден?“

Вајн, шокиран од количината на храна која е вообичаена за нас Балканците, наброја што има на масата.

„Имавме телешко месо, компири, кајмак, моркови и салати. Сите имавме по една чинија салата и свој леб. Четворицата изедовме сѐ“, рече таа, а потоа изрази изненаденост.

„Како овие луѓе го јадат сето ова и функционираат цел ден? Бев речиси без свест речиси три часа. Србија можеби има некои недостатоци, но знаат да се хранат добро“, заклучи таа.

@wynnetage #traveltiktok #serbia #foodtiktok #fyp

„Не грижи се, ракијата го гори сето тоа“

Очекувано во коментарите се појавија Срби кои ѝ дадоа духовити одговори.

„Ха-ха, сега ме насмеа, сѐ е здраво, не се секирај“, „Па, сега знаеш како е да се биде во Србија“, „Драга моја, уживај затоа што сето тоа е органско“. Сѐ што јадете се чисти протеини и влакна. Добро, можеби кајмакот и лебот малку потскокнуваат, но ракијата помага да се изгори сѐ“, „Чекај, нешто не е во ред, каде се супата и гравчето?“, се само некои од хумористичните коментари.

Извор: Kurir.rs