Ќе биде ли детектиран во Македонија и јужноафриканскиот сој од кој може да се заразат дури и оние кои веќе го прележале вирусот

Денеска од Истражувачкиот центар за генетско инженерство и биотехнологија при МАНУ се очекуваат резултатите од анализата за вториот пациент од Битола, кој престојувал во Занзибар. Кај првиот пациент детектиран е британскиот сој уште во текот на вчерашниот ден.

И покрај тоа што официјлно во земјава не се соопштено дека се случува третиот бран на корона вирусот, евидентно е зголемувањето на бројот на новозаразени, откако вчера беа регистрирани 807 случаи, а истовремено се зголемува и бројот на дневните хоспитализации.

Според лекарски извори од ГОБ „8 Септември“, загрижува тоа што во оваа болничка установа се хоспитализирани млади пациенти од Гевгелија, Струмица и од други градови. Истовремено за Факотр откриваат дека станува збор за пациенти кои немаат други коморбидитети.

Целиот текст читајте го на Фактор, тука.

Фото: Фактор