Ќерка ми има акни, како можам да ѝ помогнам?

Кога имате 13 години, мислите дека акните се најголемата несреќа што може да ви се случи.
Кога имате 43 години, знаете дека акните воопшто не се застрашувачки, во споредба со другите животни предизвици.
Но, дали е можно дури и на возраст од 43 години да му се објасни на 13 годишно дете вистината за оваа непријатна, но излечива состојба на кожата?

Да, можно е ако го користите методот „невидлив помошник“.
Сепак, ајде прво да објасниме зошто акните влијаат на толку многу тинејџери - скоро 70% од нив се жалат на проблеми со кожата.

Како што веројатно се сомневате, причината лежи во наглите хормонални промени што се случуваат тој период.
За време на пубертетот, телата на момчињата и девојчињата произведуваат вишок на машки хормони (андрогени) кои го стимулираат производството на себум во лојните жлезди. Преголемата продукција на себум (позната како себореја) е еден од симптомите што може да доведе до појава на акни.

Кај девојчињата, состојбата е покомплицирана со менструацијата и поврзаните хормонални промени.
А, ако не е добро да се „мешаат“ хормоните за време на пубертетот, освен ако не се препишани на рецепт од лекар, можеме да направиме многу за да ја подобриме состојбата на кожата.

Можете да му помогнете на вашето дете со „невидлив помошник“ - план против акни за тинејџерите.

Зошто невидлив? Бидејќи промените во животниот стил се скоро незабележителни, за разлика од резултатите и затоа што можете да го спроведете овој план дури и ако вашата тинејџерка не сака да слуша совети што директно и ги давате.Чекор 1: Променете ја исхраната

Сигурно памтите како се грижевте да го нахраните вашето бебе, внимававте на типот на исхрана, на состојките. Сега мора да го сторите истото. Без чоколадо, без преработен шеќер и спакувани десерти. Отстранете ја штетната храна од дома и потпирајте се на природни засладувачи.
Бидејќи на тинејџерите им треба многу енергија, тие секогаш посегнуваат по шеќер, дајте им здрави замени за чоколадо – сурови урми и ореви, сушени цреши и кајсии, природно какао.

Често дома гответе мешункасти плодови, риба и салати. Ова барем малку ќе ја надомести нездравата храна што ја јадат надвор од ваша контрола.Чекор 2: Правилна козметика за кожа со акни

Негата на кожата е една од основните навики, заедно со личната хигиена, која секој од нас мора да ја следи секојдневно во текот на животот.
Важно е да ги знаете вистинските чекори за ова од пубертетот за да заштедите многу фрустрација што слабо одржуваната кожа може да ја предизвика.

Во адолесценцијата, како што веќе споменавме, прекумерното производство на себум ги затнува порите на лицето, формирајќи капини, акни и сјајна кожа.

Затоа, секојдневното чистење со соодветен гел за чистење на кожата подложни на акни, е апсолутно задолжително, како што е и четкањето на забите. Гелот за чистење на кожата остава кожата да се чувствува чиста, свежа и еластична.

Ако вашата девојка која расте веќе се шминка, шминката треба да се отстрани со мицеларна вода пред да се измие со гел. Добро е да се користи производ специјално дизајниран за кожа склона кон акни, која не ја суши кожата, но ја отстранува шминка.

За мрсна кожа, како што е во младоста, се препорачуваат формули за лесно созревање. Тие ги регулираат секрецијата и црвенилото и кожата не свети. Крема, која ја смирува иритираната кожа и воспалението и технологијата за регулирање на себум.

Еднаш неделно добро е да се стимулира формирање на нови клетки на кожата и да се исчистат старите со помош на ексфолијант. Тој ја подобрува текстурата на кожата и спречува затнување на порите.

Сега знаете какви производи да му понудите на вашиот тинејџер, ако дојде кај вас во очај и сака да му помогнете со акните.

А, ако вашите тинејџери се како „Не сакам совет од никого“, само ставете ги овие козметички средства во тоалетот на видно место без да кажете ништо. Бидете сигурни дека ќе ги користи.


Извор: edna.bg

Маска за лице која го освои Интернетот: Ефикасна и едноставна