Конечно е откриена нејзината тајна за убавина: Шминката на принцезата Дајана, што многумина сакаат да ја копираат

Откриена тајната за шминкање на омилената Лејди Ди.

Со пристигнувањето на четвртата сезона од серијата „Круна“ на Нетфликс, решивме да го запомниме и оживееме нејзиниот најпопуларен мејкап изглед на сите времиња, вели тој. Кога станува збор за шминката на принцезата Дајана, нејзината поранешна шминкерка Мери Гринвел била личност која се грижела за неа дури три години. Таа е одговорна и за легендарниот изглед што го носеше принцезата Дајана на своето прво снимање за насловната страница на списанието Вог.

Пред неколку години, Мери Гринвел, во соработка со Лиза Олдриџ, сними туторијал врз основа на изгледот што често го создаваше за принцезата Дајана. Видеото е објавено на Јутјуб и оттогаш собра нешто помалку од два милиони прегледи. Резултатот е шминката што ја носеше принцезата Дајана, како и моментите што Мери ги помина со неа пред повеќе од 20 години.

Принцезата Дијана се шминкаше многу едноставно и оттогаш многу работи се променија во светот на шминката. Принцезата Дијана отсекогаш била многу внимателна кон кожата на лицето, да биде чиста и негувана, па затоа е важно да направите добра подготовка пред да нанесете шминка. Прво, ставете мелем за усни за да не бидат суви на крајот додека да стигнете до нив. Хидратацијата на кожата на лицето е исто така многу важна. Затоа, масирајте со навлажнувачка крема и не заборавајте на деколтето.

Добро масирајте ја кожата бидејќи нема ништо подобро од масажа на лице. Масажите се одлични и за мускулите, стресот и ослободувањето од напнатоста. Не заборавајте ниту на базата/прајмерот. Погледнете го видеото и испробајте ги триковите на принцезата Дајана.


извор:glossy.espreso.rs

Поврзани вести:

-Нивната врска интригира со децении: Зошто раскинаа сестрата на Лејди Ди и принцот Чарлс
-Стил на неделата: Носиме големи шноли од минатото како принцезата Дајана
-Ветувањето на принцот Вилијам кон неговата мајка Дајана кое никогаш не го исполни