Кралице, не предавај се: 17 изјави на Сека Алексиќ кои треба да се врежат на камен

„Никогаш повеќе не дозволувај да паднеш на дното“.

Пејачката Сека Алексиќ во последно време постојано е во центарот на вниманието поради нејзините изјави. Понекогаш тоа се пораки за љубов, семејство, воспитување деца. Некогаш за припадниците на ЛГБТ популацијата, а повремено има потреба и да коментира што зборуваат нејзините колеги.

Сека има свои ставови за различни прашања зад кои цврсто стои, а во продолжение ви пренесуваме 17 нејзини изјави кои треба да бидат врежани во камен.

„Ги навредивте сите луѓе кои се борат за потомство на овој начин, срам да ви е! Кои сте вие да одлучувате и да давате мислења? Бог е тој што ќе даде потомство или природно, преку ИВФ или донирање јајце клетки и ќе направи среќни илјадници семејства. Дали знаете колку парови се мачат на двата начина? Ова е срамно. Замислете го негодувањето на паровите кои би сакале да имаат потомство и би ја дале својата последна капка крв за тоа. Замислете ги кога ќе прочитаат вакво нешто. Наместо да им бидеме поддршка, па што даде Бог“, напиша пејачката во врска со ставовите на сите кои зборуваа за ВТО во негативен контекст.

„Некој кој е вистински верник, кој вистински му служи на Христа, никогаш нема да напише ништо негативно. Тие што се удираат во гради и се прават верници пишуваат и тресат зелени. И ако ги замолите да кажат друга молитва освен „Оче наш“, тие немаат поим. И воопшто не е работа колку што знае некој... Ама, не се расправај со мене, не глуми и мрази нешто што не ти е познато и немаш поим од животот будало! Никогаш не сум видела толку многу пораки со омраза поради ЛГБТ поддршката. Тие генерално почнуваат: „До вчера се молевте за потомство“. Точно мајмуне, и му се молам на Бога за секој ден и за се што ми дал! Но, мојот однос со Бог и тоа како ја доживувам верата нема апсолутно никаква врска со вашиот плиток мозок исполнет со омраза“, напиша Сека за ЛГБТ заедницата.„На децата не треба ништо да им се негира, па ни социјалните мрежи. Фората е во умерени количини. Тоа е како мене, се борам со храна и килограми, а слабеам штом престанам да јадам прекумерно. Ако моите деца сакаат социјални мрежи, ќе ги поддржам, но ќе разговарам со нив за се што се случува на интернет додека не ме боли устата. Мојот постар син ја сака јавноста и неодамна ме замоли да му отворам Инстаграм. Реков дека тоа може да се направи за 20 години, но ако сите деца во класот имаат профили, тој нема да биде единствениот чудак што нема“, изјавила пејачката за локалните медиуми.

„Важно е како општество да станеме многу повеќе вклучени во насилството што се случува и онлајн и офлајн. Проблемот го гледаме кога ќе се случи трагедија, а пред да се случи трагедијата вртиме грб или се преправаме дека сме луди. Моја должност е да го осудам насилството на социјалните мрежи и да ги заштитам слабите кои се изложени на ризик. Секоја јавна личност треба да се огласува на таа тема“, вели Сека за еден балкански портал за насилството на Интернет.

„Од рана возраст, Бог ме избра да верувам во себе и да не ме погодува она што другите го мислат или кажуваат. Ја прескокнувам сета омраза што ми ја испраќаат и се фокусирам на љубовта на оние кои ме следат со години“, рече таа во една прилика.

„Кога ќе станете мајка, вашиот живот толку многу се менува, едноставно гледате на сè околу вас поинаку и попозитивно. Пробај да се дружиш само со луѓе кои ти даваат позитивна енергија, барем така беше во мојот случај. Тешко ми беше да стигнам до посвојување, сега фала богу ситуацијата е тотално поинаква и уживам да сум мајка на две момчиња. Се надевам дека наскоро ќе го проширам семејството“, изјави пејачката за Гранд.

„Според мене, секоја мајка мора да поседува љубов и несебично давање, сè почнува од таму. Се трудам на моето семејство да му пружам безусловна љубов, мислам дека тоа е прекрасна работа која мајката може да му ја даде на своето семејство. Сите ги жртвував за доброто на моите деца, живеам за нив, дишам за нив, тие ми се најсветото нешто. Секако дека има многу предизвици во родителството, секогаш се трудам да бидам присутна во секоја ситуација кога станува збор за растењето на моите деца“, изјави таа за Story.

„Родители, не можете да им оставите богатство на вашите деца. Но, за да им го оставите споменот на хармонично семејство и мама и тато кои се сакаат, како најскапоцен багаж од детството, тоа го можете“, напиша пејачката на Инстаграм.


„Ве прашав со отворено срце и без очекувања и добив многу. Добив време кога можам да бидам детинеста, несериозна и детски расположена. Да си играм со бројки и коцки, возбудено да скокам низ собата, да се смеам додека објаснувам секојдневни работи...“, напиша пејачката покрај фотографијата со синовите.

„Имам задача да им покажам дека во мене постои среќно дете и дека имам дете за да бидам подобра личност. Тоа го сфатив со моите деца, затоа што ми покажаа колку можам да бидам силна, затоа што ми „извлекоа“ некои неоткриени, тајни капацитети да сакам повеќе, па и повеќе. Затоа што децата се доктори на живиот живот. Можете да слушнете толку многу мудрост од тие мали усти, па кренете ги ушите и оставете ги да зборуваат без страв, да го гледаат светот низ нивните очи, да пеат до крај и слободно да размислуваат. Со нив има нови правила: пешачката патека е најдолгиот пат во светот (за мали нозе), а можете да седите на облаците. И кога ќе го разберете тоа, тогаш животот станува вечна игра“, рече таа.


„Се е прашање на комуникација, толеранција. Нема причина ако јас се занимавам со овој бизнис, мојот сопруг не треба да го прави тоа или не со мене на емисии. Во мојот случај, мојот сопруг ми е менаџер, па заедно сме, но без разлика на се, мислам дека би продолжиле како што сме биле. Без разлика на работата, ние сме тие кои се разбираме и поддржуваме, а пред сѐ се сакаме и тоа го покажуваме“, изјави Сека за бракот.

„Не знам ни што е брачна криза, искрено, и му благодарам на Бога што е така. Мислам дека се потребни двајца за да се венчаат. И мора да бидат пријатели еден на друг и да разговараат многу“, изјави пејачката во емисијата Премиера.„Онаа реченица кога мајка вели: „Ќе видиш кога ќе имаш свои деца“, тоа е точно. Сите ние многу повеќе ги почитуваме нашите мајки кога самите ќе станеме мајки“, рече Сека.

„Треба да се зборува за семејното насилство, да се даде поддршка на луѓето кои го доживеале и во принцип нема ништо лошо да кажете ако имате проблем. Претпоставувам дека има многу семејства кои никој не може да ги заштити. „Ако не кажат јавно или не побараат помош од некого, никој нема да им помогне“, вели пејачката.

„Мора да има почит и доверба. При изборот на маж или жена, треба добро да размислите и добро да ја снимите ситуацијата, за добро да ја запознаете личноста. Сопружниците се запознаваат додека се живи“, рече таа еднаш.


„Децата се однесуваат како што им дозволуваат нивните родители. Децата внимаваат што прават мама и тато и постапуваат соодветно. „Децата учат сè од своите родители“, вели таа.

„Кога е тешко - сакам да ги соблечам грижите и да ја наведнам шапката на мојата дама, под неа чувам насмевка и неколку убави зборови како шегаџии во ракавот кои секогаш се подготвени да разубават нечиј ден... Под шапката на таа дама, Ја задржувам надежта дека мојата насмевка ќе го каже се она што го премолчев како вештиот поглед на едното око да ја врати насмевката. Што се гледа и каде се патува една стара шапка, можеби ниеден човек нема.. И колку само бакнежи зачувала од застрашувачките погледи на љубопитните, тивки шепотени зборови од љубопитните уши, од кои сиот дожд ги одбрнил лудите мисли во лудата, слободна дамаска глава. Така размислувам, шапката видела и слушална се, наша среќа е шапката што не зборува, па сите наши тајни мисли и патувања засекогаш ќе бидат запишани само во ветрето кое се заканува да ми ја однесе шапката, кој никогаш не се враќа и кој слободно ги пренесува мислите на лудата глава со други шапки“, напиша Сека под фотографијата на Инстаграм.
ФОТО: Инстаграм