Мелениот црвен пипер прави чуда во нашето тело: 7 причини зошто да го конзумирате почесто?

Лут или благ, мелениот црвен пипер е зачин, кој е неизбежен во скоро секоја кујна. Особено сега, во зима кога јадеме повеќе чорби и манџи и генерално јадеме храна со лажица. Кога ќе дознаете колку е здрав, ќе сакате да го јадете почесто, што навистина не е тешко. Пиперот лесно може да се додаде во други јадења: разни намази (од сирење, наут, модар патлиџан), супи... Тоа ќе ви се исплати, бидејќи е богат не само со антиоксиданси, туку и со витамини и минерали.

1. Полн е со корисни хранливи состојки 

Во само една лажица мелен пипер (или 6 грама) има само 19 калории, а содржи дури 13% од дневната потребна количина на витамин А, 13% од дневната потребна количина на витамин Е, 9% од дневната потребна количина на витамин Б, 6% од потребната количина на железо на текот на денот! Црвениот пипер е полн и со антиоксиданти, претежно од групата бета каротеноиди како што се бета каротен, капсантин, заексантин и лутеин, кои се активни борци против болести на срцето и циркулаторниот систем и рак - меѓу другото.

2. Добро е за здравјето на очите 

Мелениот пипер има добар ефект врз здравјето на очите, го намалува ризикот од развој на катаракта (катаракта) и дегенерација на макулата или жолтото место, што е поврзано со стареењето. Во една студија, жените кои земале додатоци на лутеин и заексантин во 32% од случаите развиле катаракта помалку од оние кои не ги земале овие состојки што се наоѓаат во пиперките.

3. Ги намалува воспалителните процеси 

Некои видови пиперки, особено оние лутите поради капсантинот, имаат добар ефект врз воспалителните процеси и болните состојби, вклучувајќи артритис, оштетување на нервите и проблеми со дигестивниот систем.

4. Може да го подобри нивото на холестерол 

Капсантинот од пиперките може да го подигне нивото на ХДЛ, добар холестерол и да го намали вкупниот холестерол и ЛДЛ, лошиот холестерол, сето тоа поврзано со здравјето на срцето.

5. Антиканцерогено дејство 

Бета каротенот, лутеинот и зеаксантинот се покажаа како добри борци против оксидативниот стрес што го намалува ризикот од развој на некои видови на рак. Студија направена на 2.000 жени покажала од 25-35% помал ризик од развој на рак на дојка благодарение на внесувањето на овие хранливи материи. Капсантинот исто така го забавува растот на клетките на ракот кои се веќе развиени.

6. Исто така, влијае на нивото на шеќер во крвта 

Капсантинот делува на гените поврзани со нивото на шеќер во крвта и ги блокира ензимите што го распаѓаат шеќерот во телото, а исто така може да ја подобри толеранцијата на инсулин. Во четиринеделното истражување во кое 42 бремени жени земале 5 мг капсантин на ден, нивото на шеќер во крвта после јадење значително се намалило во споредба со плацебо групата.

7. „Здрава“ крв 

Црвениот пипер е богат со две хранливи состојки важни за крвта, железо и витамин Б - недостатокот на двете може да го намали бројот на црвени крвни зрнца и да предизвика анемија.

Затоа, за да се заштитите себе, козумирајте црвен пипер колку што е можно почесто, но внимавајте на неговиот квалитет. „Кибела“ навистина ви нуди одличен квалитет, вкус, а истиот може да го најдете на полиците во продавниците од каде што купувате прехрамбрени производи.

Извор: miss7.24sata.hr