Мисија потешка и од потрагата по венчаница: Што можат да облечат мајките за свадбите на своите деца без да изгледаат невкусно

Не им само на младенците тешко да одлучуваат што да облечат на денот на венчавката. И нивните мајки сакаат да блеснат и да го прослават најсреќниот ден на нивните деца. Но, изборот на фустан или комбинација никогаш не им е лесна задача.

Навикнати сме на тоа дека особено младите имаат проблем да ја најдат совршената венчаница во која ќе го поминат својот најромантичен ден. Но, што е со мајките на невестата или младоженецот?

Барањето совршен елегантен фустан, интересен костум или ансамбл навистина може да биде „невозможна мисија“. Освен што поелегантните работи се многу поскапи, потребно е да се избере модел кој одговара на телото на мајката, која можеби е веќе во поодминати години, но и да се избегнат темните бои, кои не се проблем кога за такви прослави.

Поканетите често избираат светли нијанси, земјени тонови, пастелни нијанси кои се покажаа како хит. За оние кои се малку похрабри, можете да најдете и интересни дезени во светли или пастелни тонови, а често меѓу шарите има и цветови или цветчиња.

Инспирација најдовме кај мајките на познатите личности, кои веројатно со месеци се подготвувале за големиот ден во животот на нивните деца: Софија Лорен, Викторија Бекам, Керол Мидлтон и Балканската ѕвезда Лепа Брена.

СОФИЈА ЛОРЕН

Една од најубавите жени кои некогаш прошетале на оваа планета, Софија Лорен, за венчавката на нејзиниот син облече прекрасен костим во лаванда боја со интересни детали. На вратот имаше бисери, додека во раката плико чанта со кристали. Како и секогаш, таа го остави својот белег со црвената коса и посилна шминка, како и со очилата го големи рамки кои се нејзин заштитен знак со големи рамки.

КЕРОЛ МИДЛТОН

Мајката на идната кралица Кејт Мидлтон на свадбата на својата ќерка во 2011 година дојде во елегантна долга пастелно сина јакна, под која носеше едноставен фустан до колена во малку посветла нијанса. Како што е англискиот обичај да се носат шапка на свадби, таа за оваа пригода носеше шапка во иста боја. Иако ова беше кралска венчавка, без шеширот, ваков комплет би бил идеален за прослава како свадбата на вашето дете.

ВИКТОРИЈА БЕКАМ

Модната икона и дизајнерка која речиси никогаш не прави модни утки кога станува збор за изданија во уличниот стил или за гламурозните, за венчавката на нејзиниот најстар син на почетокот на оваа година, таа облече слип фустанче во сива боја до подот со потписот на нејзиниот бренд.  

Ваков фустан сепак бара беспрекорна линија, но овој модел овозможува да се носи јакна над него, што можеби би му дало нешто повеќе на овој стајлинг.

КАРОЛИНА ОД МОНАКО

Ќерката на холивудската дива Грејс Кели и мајката на Шарлот Казираги, за венчавката на својата ќерка носеше тирткиз фустан до подот, кој го украси со преслатка шапка. Убавата благородничка изгледаше достоинствено дури и во боја која често не се гледа на свадбите, особено не на кралските. Но, таа го направи тоа!

ЛЕПА БРЕНА

Една од најголемите ѕвезди на нашите простори, Лепа Брена, блесна во уникатен стајлинг за свадбата на Филип Живојиновиќ и Александра Пријовиќ. Таа за овој голем настан облече прекрасен фустан во боја на лаванда, кој го спои со интересна капа во иста боја, како и сите други детали. Брена навистина блесна со својата препознатлива насмевка!Фото: Профимедиа/pinterest

Извор: стилкурир

Можеби ќе ве интересира:

Кралице, навистина си царица на стилот: Знаеме дека се облекува добро, но се надмина себе си со овој изглед: Фустанот е чиста елеганција, а чевлите и чантата...