Мислела дека нејзината ќерка (3) ја каснал комарец, но набрзо ја дознала страшната вистина: Сега се борат за нејзиниот живот

Малата Сиена по враќањето од одмор имала плускавец на раката кој наликувал на каснување од комарец и кој постојано го чешала

Тригодишната Сиена од Австралија се бори за живот откако беше откриено дека плускавецот за кој нејзините родители мислеле дека е каснување од комарец е всушност рак на кожата.

Сè започна во јуни 2023-та година кога Сиена Кок и нејзиното семејство се вратија од одмор на Бали. Тогаш нејзината мајка Шауни (30) здогледала мал црвен плускавец на раката на нејзината тогаш двегодишна ќерка. Девојчето постојано го чешало блистерот затоа што чешало, па Шауни била убедена дека Сиена ја каснал комарец.

Меѓутоа, поминаа недели и блистерот не исчезна. Некаде во август, додека Сиена си играла со својот постар брат, блистерот искрварил и почнала да се формира краста. Загрижена, Шони ја однесе Сиена на лекар.

Отпрвин мислеле дека се работи за инфекција, најверојатно стафилокок, па им препишале креми и антибиотици. Детето не беше подобро.

Потоа рекоа дека веројатно е некоја бенигна промена, можеби масно ткиво. Меѓутоа, бидејќи Сиена сè уште не се подобрувала, мајката побарала дополнителни тестови. Потоа дојде веста која го остави целото семејство во шок - Сиена има рак на кожата, а се верува дека се работи за генетска мутација.

Шони вели дека лекарите со месеци бараат дијагноза.

„Сè уште не можам да поверувам. Исплашена сум и лута. Им верував на експертите, верував дека знаат што прават и цело време грешат", вели мајката денес.

Шауни раскажа како одела од еден до друг доктор со ќерка си, како ѝ рекле да ѝ стави крем на малата... Дури на крајот кога направиле биопсија, се видело дека детето има меланом и дека потребен е итен третман.

Нов шок

Последователните прегледи донесоа уште полоши вести за семејството. Почнаа метастази на лимфните јазли.

„Таа беше во скенерот три часа. Тоа беше многу трауматичен ден. Камерата беше толку блиску до нејзиното лице и таа не можеше да се движи, па плачеше и ни викаше цело време", се сеќава Шауни на снимањето.

Следеа многубројни операции. На малата Сиена ѝ беше отстранета кожата зафатена од ракот, како и лимфните јазли. Наскоро девојчето ќе започне имунотерапија.


Лекарите веруваат дека се работи за генетска мутација, поради што е тестирано целото семејство. „Точка“ била забележана и на телото на братот на Сијена, па петгодишното момче веднаш било оперирано.


Извор: ona.telegraf.rs

Фото: gofundme