На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска пред Спортскиот центар А1 Арена „Борис Трајковски“, откако ги посети пунктовите каде се вакцинираат повозрасните граѓани од 73 и 74 години, обелодени дека утринава добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје, дека сите 200.000 дози за кои е направен договор треба да пристигнат на 28.април во Македонија.

Истовремено повтори кога треба да пристигнат и вакцините од другите фармацевстки компании.

Детали читајте на Фактор тука.