На скриените знаци на болест укажуваат овие промени на лицето: Не игнорирајте ги

Промените во лицето може да укажуваат на разни скриени болести. Не ги игнорирајте сигналите што ви ги испраќа вашето тело, туку реагирајте на време.

Очи

Белиот круг во ирисот - може да биде знак за висок холестерол. Зголемен процент на маснотии, исто така, може да се манифестира со мрсни грутки или мозолчиња на очните капаци или кожата околу очите.

Паѓање на очните капаци - Ова може да укаже на состојба наречена Белска парализа, која се јавува поради оштетување на нервите.

Уста

Кратки заби - Овој феномен главно е резултат на прекумерно празнење на желудочна киселина, односно често подригнување.

Црн јазик - Кога папилите не се отстранети од површината на јазикот нормално, бактериите се размножуваат, го зацрнуваат јазикот и му даваат влакнест изглед.

Ова главно се должи на лоша орална хигиена, пушење или несакани ефекти од антибиотици.

Кожа

Жолта боја - Кога кожата или белките стануваат жолти, можно е да има несакани ефекти од лекот, најчесто оние за дијабетес или висок крвен притисок. Во најопасниот случај, тоа е оштетување или откажување на црниот дроб.

Брчки - Длабоките брчки може да бидат знак за остеопороза. Научниците веруваат дека колагенот е тој што ја открива остеопорозата преку брчки, бидејќи учествува и во изградбата на коските и кожата.

Уши

Брчки во внатрешноста на ушниот лобус - Експертите дошле до заклучок дека дијагоналните брчки во ушите ве ставаат во ризичната група за срцеви заболувања. Студијата докажа дека луѓето со брчки во ушите страдаат од запушена артерија во 10 проценти повеќе случаи.

Образи

Црвенило - И додека црвенилото на лицето може да биде знак за воспаление на кожата, може да укаже и на Кушингов синдром - прекумерно ниво на хормонот кортизол.

Кортизолот предизвикува отекување на крвните садови, што прво се манифестира на најчувствителниот дел од лицето - образите.

Виолетови образи - Сините или виолетови образи укажуваат на ниско ниво на кислород во крвта, што може да биде предизвикано од зголемен пулмонален притисок, состојба кога притисокот е зголемен во артериите кои снабдуваат кислород со белите дробови.

Нос

Испакнатини - Не е јасно зошто се случува ова, но постои состојба која предизвикува лузни на органите и се манифестира со испакнатини на носот. Тоа е многу ретко и се нарекува саркоидоза.

Голем нос - Одлична вест - ако имате поголем нос, вие сте помалку подложни на бактерии и паразити! Тоа е затоа што подолгите носеви имаат и подолги влакна, кои обезбедуваат подобра заштита од овие несакани гости.

Коса

Проретчена коса - Кај жените, тоа најчесто е знак за забрзана работа на тироидната жлезда, иако не се познати сите причини за опаѓање на косата.

Она што е познато е дека жените можат да ја загубат косата поради недостаток на железо, бидејќи содржи феритин, кој игра важна улога во производството на клетки одговорни за раст на косата.

Влакна на лицето - Секоја дваесетта жена страда од синдром на полицистични јајници, чии најчести симптоми се зголемена коса на лицето и појава на акни. Исто така, влакната на лицето може да укажуваат на непосредна менопауза.

Губење на веѓите - Губење на веѓите е класичен знак за забавена функција на тироидната жлезда, или недоволно производство на хормонот тироксин, што е најважно за производство на фоликулите на косата.