Над 50 милијарди прегледи: Жените лудуваат по овие трикови за бујна коса, дознајте ја тајната (ВИДЕО)

Можеби изгледа дека трендовите на TikTok се добри за секого, но тоа не е секогаш така…

Јасно е дека грижата за коса зазема централно место на социјалните мрежи, судејќи според ознаките #Hairtiktok и #Haircare кои собраа неверојатни 50,9 милијарди прегледи на TikTok. Среде приливот на совети, трикови кои ветуваат бујна и здрава коса, клучно е да се дешифрира што функционира, а што не.

За да ви помогнат да се движите низ морето на информации, експертите го понудија она што треба и што не треба да го направите од најжешките трендови за нега на коса.

Виткање на косата без нанесување топлина – 8,9 милијарди прегледи

Привлечност со брановидна коса без напор без топлинско оштетување, кадрици без топлина се сензација. Методите се различни, од користење чорапи до специјално дизајнирани виткачи. Сепак, совладувањето на техниката може да бара трпеливост.


Препорачливо е да се експериментира само по клучните настани, бидејќи првичните обиди може да не дадат добри резултати. Поединците со пократка коса може да се соочат со предизвици со прицврстување на прамените, додека долговечноста на локните варира во зависност од типот на косата. Експериментирањето со различни производи за коса како пена или лак може да им го продолжи животот.

Масло од рузмарин – 3,1 милијарди прегледи

Маслото од рузмарин се појави како лек за раст на косата, што се препишува на неговата наводна способност да ги стимулира нервните завршетоци во скалпот. Сепак, треба да бидете внимателни бидејќи чистата употреба на масло од рузмарин може да биде силно и да го оштети скалпот.


Се препорачува мешање со носач масло од кокос или јојоба. Упорноста е од витално значење и се препорачува неделна апликација. Неопходно е да се намалат очекувањата бидејќи резултатите може да траат со месеци, а ефективноста варира во зависност од генетиката и возраста на поединецот.

„Hair dusting“ - 24,2 милиони прегледи

„Hair dusting“ е прецизна техника за отстранување на расцепканите врвови без разлика дали го правите дома или го прават професионалци, прецизноста е од суштинско значење да се користат остри, тенки ножици за средување.


Иако трае долго, обезбедува зачувување на должината на косата додека ги отстранува оштетените врвови. Поединци со различна текстура на косата можеби ќе треба да експериментираат со различни методи или да побараат стручна помош за да добијат оптимални резултати.

Двојно шампонирање - 7 милиони прегледи

Двојното шампонирање, чија цел е темелно чистење на скалпот и косата, нуди придобивки како што се подобрена пенетрација на производот и намалена фреквенција на миење. Може да одговара само на оние со сув скалп или на оние кои се навикнати на секојдневно миење.

@jigglyjulia ive tried so many things and these are the only things that seem to work #hair #greasyhair #dryshampoo original sound - julia huynh

Фокусирајте се исклучиво на скалпот при првото миење, а потоа користете регенератор или маска за коса за да се хидрирате.

Чарли Винман од foxihair.com ја нагласува важноста да се разбере дека негата на косата не е единствена за сите. Додека трендовите на TikTok можат да понудат примамливи решенија, истражувањето и проникливоста се од суштинско значење.

„Најважното нешто што треба да се запамети е дека косата на секого е различна поради генетиката и начинот на живот. Може да изгледа дека трендовите на TikTok се добри за секого, но тоа не е секогаш точно“, објаснува таа.

„Клучот е да ги истражите сите трендови што ги гледате пред да ги испробате. Се надеваме дека овој совет ќе им помогне на оние кои тргнале на нивното патување за нега на коса, овозможувајќи им да направат избор кој одговара на нивните потреби за нега на коса, што на крајот ќе ги даде најдобрите резултати.

Генерално, иако TikTok е центар за инспирација за нега на коса, императив е да се пристапи кон трендовите со проникливост и свесност за индивидуалните потреби. Со вклучување на стручни совети и спроведување на темелно истражување, можете да создадете рутина за нега на коса која ги храни вашите прамени до совршенство.

Фото: Принтскрин/ Тик ток
Извор: Najzena.alo.rs