Наследничката на Сваровски империјата го остави сопругот милијардер: По една недела го заведе најпосакуваниот ерген во Европа

Викторија Сваровски, богатата наследничка, по неколку години брак реши да стави крај на брачниот живот, а сите беа изненадени од нејзиниот нов избор.

Австријката Викторија Сваровски, која е поп пејачка и телевизиска водителка, објави дека се разделува од Вернер Мурц. Тие беа во брак шест години. Сега Викторија е вљубена во Марко Матешиќ, австриски милијардер чиј татко Дитрих Диди Матешиќ е ко-основач на компанијата Ред Бул, која поседува и неколку спортски тимови во Австрија и Германија.

Според еден весник во Германија, парот отишол на состанок во јануари и оттогаш се неразделни. Австриските медиуми објавија дека тие биле забележани заедно на трките во Ханенкам, кои се одржуваат во ски-центарот Кицбил. Ниту еден од нив јавно не ги потврди ниту ги демантираше гласините за романса.Додека Викторија е поп ѕвезда од 2009 година, таа се прослави со победата во деветтата сезона на австриското танцово шоу на RTL „Let's Dance“ во 2016 година. Две години подоцна, таа стана водителка на шоуто и основаше сопствен бренд за убавина. Нејзиниот татко, Пол Сваровски, е клучен акционер во нивната империја. Викторија, која е родена во Инсбрук, Австрија, исто така отпеа песна за холивудскиот филм „Хрониките на Нарнија: Патувањето на зората“.

Таа и Мурц минатата недела преку соопштение преку нивните адвокати објавија дека ќе се разведат.

„Викторија Сваровски и Вернер Мурц спогодбено се разделија. Од нас се бара да ја почитуваме приватноста и да се воздржиме од дополнителни прашања“, велат тие. Матешиќ, пак, стана најновиот европски мултимилијардер по смртта на неговиот татко Диди во 2022 година. Диди беше ко-основач на Ред Бул и поседуваше 49 отсто од компанијата. Во моментот на неговата смрт, неговото нето богатство се проценува на 23 милијарди фунти. Наследството отиде кај единствениот син на Дидi, Марк, кој неодамна беше проценет од Форбс дека има нето богатство од околу 14 милијарди фунти. Извештаите велат дека тој, исто така, наследил голем број луксузни имоти, од острови во Тајланд до австриски замоци и имот во лондонскиот ексклузивен Најтсбриџ. Тој, исто така, поседува своја компанија за пијалоци речиси четири години - "Thalheimer Heilvasser" - која снабдува вода за своите пијалоци од австриски извори.

И покрај неговото привилегирано воспитување, се вели дека е приземјен и го разбира бизнисот што го наследил од работењето на високи позиции во Ред Бул во годините пред смртта на неговиот татко. Како резултат на неговото богатство, се вели дека е еден од најпосакуваните ергени во Европа.


Што се однесува до неговaта нова огнена Викторија, поранешната поп пејачка се омажи со Мурц - германски магнат за недвижности и поранешен банкар, и носеше наметка направена по нарачка која чинеше повеќе од 1 милион долари за свадбата.

Фустанот тежеше преку 50 килограми, а нејзиниот превез беше обложен со 500.000 светски познати кристали Сваровски на нејзиното семејство. Свадбата се одржа во италијанскиот град Трст, каде што имаше само 250 гости. Нејзиниот татко Пол ја придружуваше по патеката. Луксузниот викенд го започнаа со вечера за добредојде во ресторанот „The Piazetta“ во Фалисија ресорт, а вечерта по свадбата организираа „проштален ручек“ ден по свадбената церемонија.


Пречекот се одржа на 12 километри од црквата во луксузното одморалиште со пет ѕвездички Хотел Фалисија. Семејството и пријателите уживаа во појадокот во ресторанот Макс опкружен со тревки во форма на срце.

Се верува дека г-дин Мурц бил пријател со семејството Сваровски уште од детството и почнал да излегува со својата идна невеста кога таа имала само 16 години.


Printscreen/Instagram