Од само две состојки: Овој пијалак е одличен во борбата против мигрена и ќе ви го зајакне имунитетот

Состојбата на организмот може да се подобри со домашни лекови, а овој пијалак не само што ќе се справи со болки во зглобовите, туку и со регулирање на шеќерот во крвта и мигрената. Во неговиот состав ќе најдеме неколку состојки, а за да го направите ви се потребни околу 20 денари.

Напиток направен од јаболка и ловоров лисја. Рецепт за здраво тело?

Пред да преминеме на рецептот за оваа евтина и исклучително достапна „домашна инфузија“, мора да нагласиме дека таа не е лек за сите зла, а доколку се борите со големи здравствени проблеми, задолжително консултирајте се со специјалист. Сепак, тоа ќе биде нешто што може да внесе многу позитивни работи во вашата секојдневна исхрана.

Луѓето кои го тестирале ефектот на овој пијалак на сопствената кожа велат дека по две недели пиење може да помогне во намалување на воспалението, регулирање на крвниот притисок и мигрената кои многумина од нас ги заморува. Исто така, го зајакнува имунитетот, и не‘ штити во сезоната на грип, и го намалува стресот. 

Рецепт за пијалак од јаболка и ловоров лист

За да го направите овој пијалак, буквално ви требаат неколку состојки кои најверојатно веќе ги имаме во вашата кујна: 

- неколку ловорови листови

- едно јаболко

- литар вода

Ако не сте љубител на ловорови листови, можете да додадете и малку мед или цимет - тогаш ова ќе се претвори во навистина топол пијалок.

Начин на подготовка:

Исечете ги јаболката на помали парчиња за полесно да се сварат. Се вари водата, па се додава ловоров лист. Оставете неколку минути на оган, додадете ги јаболката и тргнете ја смесата од оган. Оставете го сад покриен да отстои околу 10 минути и процедете го за да добиете чист пијалок.

Се препорачува да се пие наутро - на празен стомак или навечер, непосредно пред спиење. Оптималното време за пиење се проценува на околу две недели. 


Фото: фреепик

Го чисти никотинот и катранот од телото: Пушачите треба да го направат овој пијалак и да ги зачуваат своите бели дробови