Оваа жена има седум почесни докторати и седум деца и е најголемата љубов на шеикот од Катар: Кога ќе се појави, таа засенува сѐ бидејќи кој може да ѝ парира?

Сопругата на емирот на Катар, важи за една од најдобро облечените жени во светот. Со неа се поврзува интересна модна, но и поширока животна приказна.

Имено Моза бинт Насер долго време не се појавуваше во јавноста, а денес веб-страницата thepeninsulaqatar.com пишува дека издала декрет со кој одговорностите на организацијата „Qatar Social Work“ што таа ја основала ги префрла на Министерството за семејство и труд.

Сопругата на емирот на Катар и една од неговите три сопруги со години е посветена на социјалната работа. Значаен е нејзиниот придонес во „Фондацијата Катар“, со која управува нејзиниот сопруг, која го изгради „Градот на образованието“ во Доха и донесе американски колеџи во Катар. Во Газа Моза иницираше изградба на голем број образовни институции, а нејзината работа доведе до фактот дека оваа жена има седум почесни докторати.

View this post on Instagram

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)


Таа често го придружуваше нејзиниот сопруг на неговите службени патувања. Светската јавност ја привлекуваше со својот беспрекорен стил, но и со својот став, кој секогаш јасно го искажуваше кога држеше говори во водечки политички и општествени институции. Се вели дека таа е најголемата љубов на шеикот Хамад бин Калифа Ал Тани, а нивниот син Тамим, иако не е првородено дете на катарскиот владетел, е прогласен за престолонаследник и ја носи титулата на сегашниот емир. Таа е мајка на седум деца, има пет сина и две ќерки.

View this post on Instagram

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)


Шеиката Моза бинт Насер стана сопруга на катарскиот емир во 1977-ма година, таа тогаш имаше 18 години. Во тоа време била студентка на Универзитетот во Катар, а дипломирала по социологија девет години по бракот.

Моза одлично го применува знаењето во пракса, таа е активна во многу организации, како што се Арапската демократска организација, Организацијата за образование, наука и развој на заедницата и разни програми за помош на децата.

View this post on Instagram

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)


Кога станува збор за нејзиниот стил, „Вог“ ја вклучи во петте најдобро облечени жени во светот, а „Венити фер“ ја прогласи за најдобро облечена дама со сина крв, додека за Џулиен Мекдоналд таа е втората Џеки Кенеди. 


Моза е една од ретките дами кои секогаш носат модни парчиња од високата мода во јавноста, „Шанел“, „Џиванши“, „Диор“ се нејзините омилени модни куќи. Нејзиното височество купува парчиња кои чинат меѓу 20.000 и 30.000 долари, а специјално дизајнираната облека за неа може да чини и до 100.000 долари. Некои извори тврдат дека во нејзината резиденција се крие вистинско модно богатство.

View this post on Instagram

A post shared by Moza bint Nasser (@mozabintnasser)


Извор: zena.blic.rs