Овошје и зачини кои ги топат килограмите

Промената на вашата исхрана не е толку лесно како што звучи


Некои супстанции кои се наоѓаат во растителната храна можат да ви помогнат да изгубите тежина. Кога одлучуваат да изгубат тежина, луѓето честопати се соочуваат со прашањето - од каде да започнам?

Одите на лекар, нутриционист или фитнес? Многу експерти веруваат дека прво треба да бидете сигурни дека вашиот метаболизам работи правилно.

Промената на вашата диета не е толку лесно како што звучи. За некои, откажувањето од брза храна може да изгледа страшно, но сепак треба да научите барем како да броите калории, како и за односот на протеините, мастите и јаглехидратите во вашата диета/исхрана.

На оние кои тргнале по патот на слабеење, се препорачува да консумираат многу растителни влакна. Овие се растителни влакна кои не се апсорбираат од страна на телото, но помагаат во варењето, подобрувајќи ја цревната подвижност и чистењето. Влакна се наоѓаат во сите видови храна од растително потекло.

Обрнете внимание на јаболка, зелка, круши, краставици и лиснат зеленчук - тие имаат најмногу растителни влакна. Исто така, експертите советуваат да земете влакна во форма на додатоци во исхраната, но разговарајте за тоа со вашиот лекар.

Постојат две овошја кои со право се сметаат за најдобри пријатели на метаболизмот. Ананас и грејпфрут. Ананасот го содржи ензимот бромелаин, кој го подобрува варењето на храната и ја намалува стапката на формирање на маснотии.

Грејпфрутот ќе помогне во регулирањето на нивото на инсулин, ќе помогне во производството на дигестивни ензими и ќе го забрза метаболизмот.

Бројни студии покажале и дека зачините можат да ви помогнат да изгубите тежина.

Лутата црвена пиперка, цимет, ѓумбир, куркума се особено корисни. Не само што ќе ги направат познатите оброци поинтересни, туку ќе ви помогнат и брзо да се чувствувате комплетни, а исто така да го забрзаат метаболизмот и да ги постигнете посакуваните резултати полесно и побрзо.