По долгата и тешка болест: Почина легендарната Дара од „Жикина династија“

Актерката Даринка Дара Шалениќ почина синоќа на 87-годишна возраст, по долго и тешко боледување, беше соопштено од Кино-театарот.

Погребот ќе се одржи со најблиското семејство, во Нови Сад.

Дара Шалениќ е родена на 18 јули 1934 година во Нови Сад, каде што завршила основно училиште, гимназија и Школо за глума на Српскиот народен театар. Првиот ангажман го добила во 1949 година во Националниот театар во Краљево, потоа се преселила во театрите во Ужице и Сомбор, а во 1954 година станала член на Српскиот народен театар во Нови Сад.

Таа се преселила во Современиот театар во Белград во 1960 година, а во 1964 година во Југословенскиот драмски театар. Во 1974 година, тој станува хонорарен уметник. Се пензионираше во 1988 година.

Таа има одиграно над 40 главни улоги на сцената, вклучувајќи ги Пук, Хермија (Сон на летната ноќ), Изабела (Ајде да играме), Лизи (Почитувана Харло), Алисон (Гледај назад во бес), Петруњела (чичко Марое), Ангела (зад затворени Врати), Бобошка (Филип Латиновиќ), Финеја (Мудра глупачка), г-ѓа Шампињон (Присилен сопруг), Емили Дикинсон (Убавица на Амхерст), Лизистрата (Лизистрата), Колумбина (Маскарада), Изот (Савонарола и неговите пријатели).

Учествувала во многу драмски претстави, разни серии, забавни и детски програми на телевизија. Таа играше голем број улоги во филмот (Кога сум мртва и бела, госпоѓа министерка, Рафал на небото, Мачка под шлем, Сиримашна сум, но лута, Ветрот запре пред зори, Чувар на плажа во зима, Патот низ целиот свет и други).

Таа ја доби наградата за глума театарот во Стерија во 1965 година (Изот во Савонарола и неговите пријатели).

Во 2006 година, таа беше наградена со златна плакета и диплома од стериско Позорје „за исклучителна актерска личност и помош на младите“. Во 1975 година, таа ја освои наградата „Авала“ за најдобра дебитантска улога во филмот Поп Чичо и Поп Спиро.

Од 1970 година живее во Америка (Њујорк, Бостон / Кембриџ), каде глумеше во претставата „Персона“ на И. Бергман, во режија на нејзиниот сопруг, истакнатиот професор по филм на Харвард, Влада Петриќ, ко-основач на филмската архива на Харвард (Хардвард филм архива).

Таа се врати во Белград во 2014 година, каде што ги помина последните години од животот со нејзиниот сопруг.

Од 2004 година, во Стерија театарот се утврдени две специјални (парични) награди, за најдобра актерка и актер под 30 години од фондот „Дара Шалениќ“.


Фото: Printscreen/Youtube

Може да ве интересира:

Поради љубов, остави сè, ја напушти Србија и се откажа од актерството: Животната приказна на познатата Марија од „Жикина династија“